Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro. W tym roku najpopularniejsze serwis czytelniczy w Polsce przygotował sporo niespodzianek – oddając głos w plebiscycie, czytelnicy nie tylko zdecydują o losach nominowanych książek, ale również wskażą, jak rozdysponować kwotę ćwierć miliona złotych, przeznaczoną dla fundacji i stowarzyszeń promujących książki i czytelnictwo!
Głosowanie trwa przez cały luty, a wyniki poznamy 8 marca.

6. edycja Plebiscytu Książka Roku
Plebiscyt Książka Roku odbywa się już po raz szósty. To największy w Polsce plebiscyt, w którym czytelnicy oddając głosy na nominowane książki, nagradzają swoje ulubione tytuły. W ubiegłym roku oddanych zostało aż 250 tys. głosów! Po raz kolejny plebiscyt organizowany jest we współpracy z serwisem Allegro. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły serwisy Onet.pl oraz Noizz.pl.

Plebiscyt podsumowuje najważniejsze premiery książkowe ubiegłego roku – publikacje, które cieszyły się popularnością i uznaniem. Bo choć rok 2020 nie był łatwy dla branży książki, pandemia nie zdołała pokrzyżować wydawniczych planów. Dzięki temu w 6. edycji Plebiscytu nominowanych jest aż 245 książek z 65 wydawnictw.

Z dumą chwalimy się, że nominację otrzymało aż 9 książek z Wydawnictwa Albatros,  które mają szansę pobić konkurencję głosami czytelników aż w 6 kategoriach:

Literatura piękna: „Była sobie rzeka” Diane Setterfield i „Sekretne życie pisarzy” Guillaume’a Musso
Powieść historyczna: „Niech stanie się światłość” Kena Folletta i „Malarz dusz” Ildefonso Falconesa
Kryminał, sensacja thriller: „O krok za daleko” Harlana Cobena
Literatura obyczajowa, romans: „Siostra słońca” Lucindy Riley i „Zamiana” Beth O’Realy
Autobiografia, biografia, wspomnienia: „Audrey Hepburn. Tancerka Ruchu oporu” Roberta Matzena
Horror: „Gaz do dechy” Joego Hilla

Rok 2020 to także rok niezwykłej aktywności recenzenckiej – użytkownicy serwisu lubimyczytać.pl co minutę dodawali aż 5 nowych ocen książkowych, a nową opinię pisali co 1 minutę i 19 sekund!
W sumie w ciągu całego roku w serwisie pojawiło się ponad 2 i pół miliona ocen oraz blisko 400 tys. opinii. Na półkę „Przeczytane” dodano 3,5 mln pozycji!

Niespodzianki tegorocznej edycji
Plebiscyt Książka Roku po raz pierwszy odbył się w 2015 roku. To już 6 lat czytelniczej tradycji głosowania na ulubione książki. W minionych pięciu edycjach plebiscytu na ulubione książki czytelnicy oddali łącznie 711 tys. głosów. Za miesiąc przekonamy się, jak będzie w tym roku!

Tymczasem tegoroczna edycja przynosi nominacje nie tylko książkom, lecz także fundacjom i stowarzyszeniom działającym na rzecz czytelnictwa. W tym roku serwis Lubimy Czytać i Allegro zrezygnowały z organizowania uroczystej gali finałowej. Wyniki zostaną ogłoszone wyłącznie online. Dzięki temu Allegro wesprze nominowane organizacje dofinansowaniem w łącznej wysokości 250 tys. zł. W tej kategorii nie będzie przegranych. Każda z nominowanych Fundacji/Stowarzyszeń otrzyma wsparcie, to głosy czytelników zdecydują która, w jakiej wysokości.

Już teraz można więc głosować na Fundację/Stowarzyszenie Roku 2020, która aktywnie i efektywnie wspierała środowisko literackie i czytelników w trudnym czasie ubiegłych miesięcy. Na głosy czekają: Fundacja ABCXXI (Cała Polska Czyta Dzieciom), Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Unia Literacka.

To nie koniec niespodzianek! W tym roku 5 publikacji powalczy również o tytuł Książka Roku 2020 w kategorii Bestseller. Nominowane tytuły to 5 książek najczęściej kupowanych przez użytkowników serwisu Allegro w 2020 roku, które miały swoją premierę w ubiegłym roku.

Wybierzmy razem Książki Roku 2020
Jesteście już gotowi do oddania głosu? Jak zawsze możecie głosować na książki w każdej z 12 kategorii, a w tym roku również w specjalnej kategorii dodatkowej Fundacja Roku.

Łącznie w 13 kategoriach nominowanych jest 245 tytułów z 65 wydawnictw, a w 14. kategorii możecie oddać głos na jedną spośród 5 fundacji i stowarzyszeń.
Głosowanie trwa do 28 lutego 2021 roku na stronie: lubimyczytac.pl/plebiscyt.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL