Rok 2019 jest dla Wydawnictwa Albatros wyjątkowy – obchodzimy 25-lecie istnienia. Nasze wydawnictwo zostało powołane do życia w 1994 roku przez Andrzeja Kuryłowicza – pełnego pasji geniusza i miłośnika książek. Przez wszystkie te lata staraliśmy się zapewnić naszym Czytelnikom zarówno starannie wybrane, najciekawsze pozycje z literatury komercyjnej, jak i tytuły „z górnej półki”. Albatros od 1994 roku specjalizuje się we współczesnej beletrystyce i literaturze faktu, przede wszystkim przekładach z języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Od początku istnienia do dziś w naszym wydawnictwie ukazało się łącznie ponad 1500 nowych tytułów.

Postanowiliśmy świętować urodziny przez cały rok! Zaczynamy od zaproszenia Czytelników na zupełnie nową stronę wydawnictwa i zachęcamy do jej systematycznego odwiedzania, bo będą na nią trafiać bieżące informacje o wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszu. Między innymi co miesiąc wyróżnimy jednego z naszych czołowych autorów, mianując go Autorem miesiąca. W styczniu wybrany został Lee Child, którego nowa powieść, Czas przeszły – pierwsza w zmienionej szacie graficznej – tradycyjnie ukazuje się w Albatrosie na początku roku. W 2019 roku szykujemy również kilka niespodzianek, na przykład odwiedziny pewnych długo oczekiwanych gości…

W tym roku zaprezentujemy pełny przekrój wspaniałych tytułów, które zwykliśmy oferować Czytelnikom – od powieści klasyków, przez bestsellerowe książki autorów dobrze znanych, lubianych i wyczekiwanych, do wyjątkowych debiutów.

Rok rozpoczniemy uwielbianą na całym świecie, choć w Polsce dotąd nieznaną, propozycją dla młodych czytelników. Chłopiec z Burzy, niezwykła opowieść o przyjaźni chłopca z dzikim zwierzęciem, która bawi i wzrusza już od ponad 50 lat, znajdzie się wreszcie w polskich księgarniach, wejdzie także na ekrany kin – w filmie, który będzie miał premierę 18 stycznia, zobaczymy m.in. Geoffreya Rusha.

Także w styczniu w ręce polskich czytelników trafi powieść o jeszcze bardziej niezwykłych niż pelikany stworzeniach. Syrena i pani Hancock Imogen Hermes Gowar to błyskotliwie napisana historia o morskich syrenach, wytwornych damach i wyrafinowanych intrygach, której akcja rozgrywa się pod koniec XVIII wieku w Londynie. To powieść dickensowska, awanturnicza i przygodowa, jakich dziś już się nie pisze; taka, w której zwycięża dobro, a zło zostaje przykładnie ukarane.

W 2017 roku listy bestsellerów i rankingi czytelnicze podbił thriller B.A. Paris Za zamkniętymi drzwiami, który osiągnął w Polsce rekordową sprzedaż. Ubiegłoroczny tytuł tej autorki, Na skraju załamania, podobnie jak poprzednia książka, został właśnie nominowany do Bestsellera Empiku w kategorii literatura zagraniczna. Czytelnicy na pewno niecierpliwie czekają na kolejną emocjonującą powieść tej autorki – Pozwól mi wrócić – która zadziwi, zaskoczy i wywróci do góry nogami wszelkie wyobrażenia o naprawdę wstrząsającym thrillerze. A B.A. Paris znów odwiedzi nasz kraj – ucieszy to zapewne jej licznych fanów, którzy w Polsce co 2,5 minuty kupują jedną z jej książek!

W pierwszej połowie roku w wielkim stylu powróci irlandzka królowa thrillera. Powieścią The Witch Elm Tany French zachwycił się nie tylko Stephen King, ale także redaktorzy najbardziej cenionych mediów na świecie, jak choćby Jane Manslin z „New York Timesa”. Książkę polecały m.in. „Vogue”, „Los Angeles Times”, „O, The Oprah Magazine”, „Kirkus Reviews” czy „Entertainment Weekly”.

Ten rok zdecydowanie należeć będzie do błyskotliwych debiutantów. Stuart Turton w Siedmiu śmierciach Evelyn Hardcastle funduje nam kryminalną łamigłówkę, jakiej jeszcze nie było. Łącząc pozornie ograne motywy literackie, Turton tworzy zupełnie nową, wyjątkowo oryginalną i drobiazgowo przemyślaną powieściową całość. Zaskakujące połączenie Gosford Park i Incepcji zachwyci zarówno wielbicieli klasycznych kryminałów Agathy Christie, jak i fanów serialu Black Mirror. Warto też będzie zwrócić uwagę na Współlokatorów debiutantki Beth O’Leary, którą brytyjski „Cosmopolitan” obwołał odkryciem roku i następczynią Jojo Moyes. W Wielkiej Brytanii i USA książka zadebiutuje w kwietniu i ma być jedną z największych premier 2019 roku. Ta przewrotna historia miłosna o dwojgu współlokatorów, którzy choć dzielą jedno mieszkanie, nigdy się nie widują, bezbłędnie oddaje ducha naszych czasów.

Wiemy doskonale, że fanki cyklu powieściowego Siedem Sióstr Lucindy Riley niecierpliwie czekają na ponowne spotkanie z tajemniczymi i pięknymi dziewczętami w Siostrze Księżyca – a nie będzie to jedyna powieść tej autorki w 2019 roku!

Ponieważ ciepło myślimy o wielbicielkach romantycznych opowieści z tajemnicą w tle, w tym roku przygotowaliśmy dla nich także najnowszą powieść Kate Morton. W Córce zegarmistrza, jak zwykle u tej autorki, akcja toczy się dwutorowo – współcześnie, w Londynie, i w przeszłości, w malowniczym dziewiętnastowiecznym Oxfordshire – a fabuła kręci się wokół skrywanego sekretu o okrutnym morderstwie i zuchwałej kradzieży sprzed lat.

Z nadejściem ciepłych dni w Albatrosie zadebiutuje hiszpańska autorka Alaitz Leceaga. Jej Las zna twoje imię to fascynująca i mroczna baśniowa opowieść o sile i determinacji kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn i pełnej pasji walce o przetrwanie. Powieść podbiła ubiegłoroczne hiszpańskie listy bestsellerów.

Wiosną Brytyjczyk Tom Phillips zabierze nas w ekscytującą podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne fiaska w historii ludzkości. Koniecznie sięgnijcie po książkę Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko! Wasze porażki, w porównaniu z opisanymi tutaj przypadkami braku roztropności – żeby nie powiedzieć: piramidalnej głupoty – wydadzą się Wam natychmiast zupełnie nieistotne.

Nie zawiodą uznani mistrzowie literatury. Michael Ondaatje właśnie otrzymał Złotego Bookera za Angielskiego pacjenta, a jego Światła wojny znalazły się na liście książek nominowanych do tej prestiżowej nagrody w 2018 roku. Ta opowieść, tak zagadkowa i migotliwa, jak zagadkowe i migotliwe mogą być tylko wspomnienia, ukaże się nakładem Albatrosa już w maju. Z nowymi tytułami powrócą też Ian McEwan i Colson Whitehead. Machines Like Me autorstwa pierwszego z nich – laureata Bookera i jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich pisarzy – to dość prowokacyjna historia będąca ostrzeżeniem przed wynalazkami, które mogą wymknąć się spod kontroli twórcy i nieźle namieszać. Powieść jeszcze przed premierą jest jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości książkowych na świecie. Do końca roku na polskim rynku dostępne będą wszystkie dzieła tego autora, wznowione w nowej szacie graficznej. Z kolei Colson Whitehead – laureat Pulitzera i National Book Award – w swojej nowej powieści The Nickel Boys opisze losy podopiecznych pewnej przerażającej instytucji dla młodzieży, która na amerykańskim Południu „edukowała” czarnoskórych chłopców przez ponad 100 lat. Książka, która w Stanach ukaże się w połowie roku, w Polsce będzie do kupienia jesienią. Wisienką na torcie będą Barwy pożogi Pierre’a Lemaitre’a, kontynuacja uhonorowanej Nagrodą Goncourtów rewelacyjnej powieści Do zobaczenia w zaświatach.

Na koniec roku zaplanowaliśmy gratkę dla miłośników kultowych thrillerów szpiegowskich. Lis, najnowsza powieść cenionego klasyka i mistrza gatunku Fredericka Forsytha, robi niesamowite wrażenie – trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i udowadnia, że autor wciąż jest doskonale zorientowany w światowej polityce, dyplomacji, uzbrojeniu i międzynarodowej grze wywiadów, a jego pióro jest równie ostre jak kilkadziesiąt lat temu, kiedy pisał Dzień Szakala.

Oczywiście w 2019 roku nie zawiodą ulubieni autorzy thrillerów – ukażą się nowe książki Tess Gerritsen i Alex Marwood oraz powieść bożyszcza Francuzek i cenionego w Polsce pisarza Guillaume’a Musso, którego powieści coraz częściej trafiają do zestawień najlepszych thrillerów. Nie zawiedzie też najlepszy autor thrillera prawniczego w Stanach, John Grisham. Na wakacje zaproponujemy czytelnikom jego Wyspę Camino.

Fani fantastyki doczekają się wreszcie ostatniego tomu słynnej trylogii Justina Cronina Miasto luster. Książka trafi do dystrybucji jesienią, a już na początku roku dostępne będą wznowienia PrzejściaDwunastu, pierwszych dwóch tomów serii. Ich premiera zbiegnie się z premierą serialu stworzonego przez telewizję FOX na podstawie powieści.

Na rok 2019, jubileuszowy rok Albatrosa, przypada także 100-lecie urodzin J.D. Salingera. Z tej okazji na rynku znów dostępna będzie jego kompletna twórczość – już w marcu w księgarniach pojawią się cztery tomy jego utworów w nowej szacie graficznej.

Jak zwykle będziemy kierować się naszym credo: Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery, dostarczając czytelnikom doskonałej i różnorodnej lektury przez okrągły rok!

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL