Wiedźmie drzewo

Tana French

Tytuł oryginału: THE WITCH ELM
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Liczba stron: 640
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-8125-540-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 15 maja 2019

Nowa, błyskotliwa, trzymająca w napięciu powieść irlandzkiej pisarki, którą „Washington Post” uznał za najważniejszą autorkę kryminałów ostatniego dziesięciolecia. 

Toby jest rozpieszczanym przez los lekkoduchem. Ma wspaniałych przyjaciół, świetną dziewczynę i pracę, którą lubi i w której doskonale się sprawdza. Jego beztroskie życie przerywa dramatyczne wydarzenie – Toby przyłapuje na gorącym uczynku włamywaczy i zostaje przez nich brutalnie pobity.

Fizyczne i psychiczne rany leczy na prowincji, w domu, w którym jako dziecko spędzał wakacje z kuzynami. Opiekując się śmiertelnie chorym wujem, Toby stopniowo dochodzi do siebie. Czuje się już naprawdę dobrze, kiedy musi się zmierzyć ze wstrząsającym odkryciem: w pniu rosnącego w ogrodzie starego wiązu zostaje znaleziony ludzki szkielet.

Badania dowodzą, że kości należą do jednego ze szkolnych kolegów Toby’ego, a śledztwo policji wkrótce koncentruje się właśnie na nim. Usiłując dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w gospodarstwie wuja, Toby odkrywa mroczne sekrety z przeszłości swojej i własnej rodziny. Okazuje się, że to, co pamięta z dzieciństwa, jest tylko wyobrażeniem, a prawda jest zupełnie inna…

Powieść Wiedźmie drzewo znalazła się w wielu zestawieniach najlepszych książek roku:

  • Jedna z książek, których absolutnie nie wolno przegapić wg VOGUE
  • Jedna z dziesięciu najlepszych powieści kryminalnych roku wg CRIMEREADS
  • Jedna z najlepszych książek wg redaktorów LITERARY HUB
  • Jedna z najlepszych książek roku według Jane Maslin, redaktorki dziennika THE NEW YORK TIMES
więcej

Recenzje

Niezmiennie poszukuję książek, które na trochę wyrwą mnie z rzeczywistości. „Wiedźmie drzewo” znakomicie spełniło swoje zadanie – i to, uwaga!, niekoniecznie za sprawą intrygi. Tana French po prostu ładnie i potoczyście pisze, więc wciągnęłam się w świat przedstawiony, szczególnie że zawiera on stary dom z ogrodem, porośniętym dzikimi kwiatami i innym bliskim mojemu sercu zielskiem. „Wiedźmie drzewo” zawiera też szkielet (nie w szafie) i kilka zagadek oraz ich rozwiązania, ale to nie wciągnęło mnie tak bardzo, jak opisy. Jest to godziwa lektura na ciemny, zimny wieczór, a nawet dwa.

Olga Wróbel, Kurzojady

Tana French jest inteligentna w ten wyjątkowy i rzadki dziś sposób, który pozwolę sobie nazwać inteligencją prawdziwej damy. Damy, która swoją opowieścią wstrząsa. Poniewiera. Miażdży.

Paulina Stoparek, Zbrodnia w bibliotece

Raz na kilkadziesiąt książek wnikamy do świata psychicznego bohatera na tyle głęboko, że potrzebujemy potem kilku minut, by wrócić do własnego. Tak było ze mną tym razem. (...) Na powieści Tany French zaczęłam czekać tak samo niecierpliwie, jak na kolejne książki Stephena Kina czy Jo Nesbø. (...) Każdy z nas ma jakiegoś trupa w szafie. Niektórzy trzymają swoje w drzewie...

Sylwia Skorstad, Republika kobiet

Tana French to pisarka posiadająca oryginalne pióro, wyróżniające książki jej autorstwa się na tle innych historii kryminalnych, stylem wręcz znacznie wybiegające poza ramy tego gatunku. U French zawsze dostajemy coś więcej niż intrygę – zarówno w warstwie językowej, jak i fabularnej. Zgrabne, plastyczne opisy, często wręcz poetyckie zdania plus psychologizm postaci i wirtuozerska fabuła są zarysowane z dbałością, od szczegółu do ogółu.

Anna Mazur, Portal kryminalny

French, dzięki językowemu bogactwu (brawa dla tłumacza Łukasza Praskiego!), umiejętnemu kreowaniu cudownie przykurzonego klimatu starego domostwa oraz szczegółowemu rozpisaniu psychologicznemu rozmaitych ludzkich typów, oddziałuje na czytelnika wręcz fizycznie, przygniata go i zmusza do głębszej refleksji. Co za tym idzie, „Wiedźmie drzewo” na pewno nie jest powieścią, którą „połknie” się w dwa wieczory, nie tylko ze względu na jej objętość. To raczej jedna z tych książek, z którą nie powinniśmy się spieszyć, by w pełni docenić wszystkie jej elementy i niuanse.

Paulina Stoparek, Zbrodnia w bibliotece

Nadzwyczajna! Tak ponurą książkę mógłby napisać Thomas Hardy – French jest równie doskonała warsztatowo, choć posługuje się znacznie nowocześniejszym językiem.

Stephen King, The New York Times

Ta powieść odpowiada nie tylko na pytanie «kto zabił?», ale także na bardziej fundamentalne «kim jestem?». French jest mistrzynią gęstej intrygi i nieoczekiwanych zwrotów akcji. A rozwiązanie zagadki jest naprawdę zdumiewające.

O, The Oprah Magazine

Niezwykle interesujące portrety psychologiczne i fascynująca zagadka kryminalna to znaki rozpoznawcze Tany French – i bardzo mocne strony jej pisarstwa.

LA Times

Coś niesamowitego! French jest mistrzynią psychologicznych niuansów – ma się wrażenie, że nie tylko bawi się swoimi bohaterami, ale też, że czytelnicy stają się marionetkami w jej sprawnych dłoniach.

Vogue

W Wiedźmim drzewie Tana French wspina się na wyżyny swojego talentu. To jej jak dotąd najlepsza i najbardziej intrygująca powieść. Nie skręćcie karku – bo pod koniec książki autorka przygotowała naprawdę gwałtowny i niespodziewany zwrot akcji!

Janet Maslin, The New York Times

French niezwykle zręcznie układa wszystkie elementy łamigłówki. Bardzo wciągająca i psychologicznie głęboka powieść.

Kirkus Reviews

Kup teraz
swiatksiazki.pl
28.00 zł
42.90 zł
Oszczędzasz 14.90 zł
Idź do sklepu »