GÓRA BEZPRAWIA

John Grisham

Tytuł oryginału: GRAY MOUNTAIN
Tłumaczenie: Lech Z. Żołędziowski
Liczba stron: 480
Format: 125 x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 30 września 2020

Samantha Kofer, młoda adwokatka, w wyniku kryzysu wywołanego upadkiem banku Lehman Brothers traci pracę w wielkiej korporacji prawniczej w Nowym Jorku i ląduje na dalekiej prowincji, w miasteczku Brady w Wirginii. Dla zachowania ubezpieczenia społecznego podejmuje bezpłatną pracę w Górskiej Klinice Pomocy Prawnej, gdzie służy pomocą prawną biednym mieszkańcom tamtejszej krainy węgla. Samantha, wyrwana z korporacyjnego środowiska prawniczego, po raz pierwszy w swej zawodowej karierze styka się ze zwykłymi ludźmi i ich problemami.

Jej głównymi klientami są chorujący na pylicę górnicy, którym nieuczciwe kopalnie próbują odmawiać należnych im zasiłków. W imieniu mieszkańców przeciwko wielkim firmom węglowym występuje również Donovan, prowadzący w Brady jednoosobową kancelarię prawniczą. Szykuje się wielki proces w obronie praw górnika cierpiącego na pylicę, którego pozbawiono należnego mu zasiłku. Przeciwstawienie się potentatom okazuje się jednak trudniejsze i bardziej niebezpieczne, niż wydawało się na początku.

więcej

Recenzje

Grisham ukazuje brudne trybiki amerykańskiego systemu prawnego służące jednemu – władzy, którą dają pieniądze.

Los Angeles Times

Po pierwsze: tempo – od szybkiego po zawrotne. Po drugie: temat – szary człowiek, który nie chce poddać się bezdusznej machinie prawa i w końcu z nią wygrywa!

Time

Pisarstwo Johna Grishama zaczyna ewoluować w stronę poważniejszej literatury o znacznie większej sile wyrazu, zdecydowanie bardziej godnej jego wyjątkowego talentu.

The Washington Post

Inne tego autora