BIAŁY PTAK. CUDOWNY CHŁOPAK

R.J. Palacio

Tytuł oryginału: WHITE BIRD: A WONDER STORY
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Liczba stron: 224
Format: 193 x 275 mm
ISBN: 978-83-8125-894-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 20 maja 2020

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

Historia opowiedziana w Białym ptaku przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze.

Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

R.J. Palacio jest autorką książki Cudowny chłopak, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W Białym ptaku autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

Auggiego, bohatera Cudownego chłopaka, prześladował Julian, szkolny urwis. Julian zrozumiał już, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. W Białym ptaku odkrywa poruszającą historię swojej babci, która nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

Książkę rekomendujemy od 12. roku życia.

Patronat honorowy:

Partner publikacji:

Patroni medialni:

 

więcej

Recenzje

Rozdzierająca serce i niosąca nadzieję – koniecznie sięgnijcie po tę niezwykłą powieść graficzną!

„Kirkus”

Ta opowieść jest jednocześnie wyrazista i powściągliwa – choć takie połączenie wydaje się niemal niemożliwe, autorce udało się utrzymać te cechy w idealnej równowadze.

„New York Times”

Niezwykle mocna historia. Autorka obdarza swoich młodych czytelników ogromnym szacunkiem i kredytem zaufania, nie rezygnując ze scen przemocy i bezkompromisowo pokazując okrucieństwo nazistowskiej okupacji.

„Forbes”

Biały ptak pokazuje, jak II wojna światowa i faszyzm odmieniły sielskie, baśniowe dzieciństwo bohaterów tej opowieści, ale jest również ostrzeżeniem dla nas, współczesnych – bo przecież ta historia może się powtórzyć zawsze i wszędzie...

„The Hollywood Reporter”

Opowieść o sprzeciwie wobec wroga i jego okrutnej ideologii, odwadze i woli przetrwania – powieść graficzna doskonale sprawdza się jako medium i pomost łączący przeszłość z przyszłością.

„Booklist”