PIEŚŃ O ACHILLESIE

Madeline Miller

Tytuł oryginału: THE SONG OF ACHILLES
Tłumaczenie: Urszula Szczepańska-Bukowska
Liczba stron: 384
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-8215-524-2
Oprawa: twarda z obwolutą
Data wydania: 16 czerwca 2021

Pod lśniącą zbroją bohatera kryje się człowiek z krwi i kości.

W historii Achillesa obok okrucieństwa i siły jest miejsce na miłość i poświęcenie.

Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie.

Zapowiedź tej tragedii nie opuszcza go ani na krok, lecz Achilles nie żyje w jej cieniu. Jest najpiękniejszym, najsilniejszym i najbardziej utalentowanym synem Grecji, złotym dzieckiem, które z czasem przeistacza się w największego bohatera swoich czasów.

Patroklosowi brakuje tego wszystkiego, co ma Achilles. Jest wygnańcem – dziwnym, słabym i nic nieznaczącym. A jednak pewnego dnia między chłopcami zadzierzga się nić przyjaźni…

Kiedy po latach Grecję obiega wieść o porwaniu do Troi pięknej Heleny, Achilles, uwiedziony obietnicą nieśmiertelnej sławy, z innymi bohaterami gotuje się do walki. Razem z nim rusza Patroklos. Jeszcze nie wiedzą, że na polach pod Troją los upomni się o swoje – niezależnie od prób, które podejmą, aby go oszukać.

To opowieść o bogach, królach, nieśmiertelnej sławie i ludzkich uczuciach.

Debiut literacki autorki niezapomnianej „Kirke”.

Książka nagrodzona Orange Prize for Fiction, tygodniami utrzymująca się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

więcej

Recenzje

Amerykankę trzeba pochwalić nie tylko za niezwykły pomysł, ale również jego realizację. „Pieśń o Achillesie” napisana jest wręcz przepięknie. Madeline Miller udała się sztuka niezwykle trudna. Napisała książkę, która przy poszanowaniu dla oryginału potrafiła uzupełnić go o dodatkowe i jakże potrzebne elementy, by trafić do odbiorcy poszukującego wartościowej literatury. Cóż tu kryć: to nowoczesny klasyk i w ciągu kolejnych lat będzie z całą pewnością stanowił punkt odniesienia dla próbujących swoich sił w tematyce, kolejnych twórców.

Maciej Bachorski, Booklips

Widać w prozie Miller, że mitologię grecką zna na wylot. Umiejętnie łączy wątki znane z mitów i ożywia występujące w nich postaci, które przestają dzięki niej być dwuwymiarowymi rysunkami z greckich amfor, a stają się żywe i pełne emocji. "Pieśń o Achillesie" po raz pierwszy została wydana w Polsce jako "Achilles. W pułapce przeznaczenia". Teraz pod nowym tytułem i w pięknej szacie graficznej powieść do księgarń wprowadziło Wydawnictwo Albatros.

Marta Górna, Wyborcza.pl

Jedna z najsłynniejszych wojen w ludzkich dziejach, wielka miłość i namiętność, rozdzierające serce konflikty z rodzicami i bolesna walka z własnym ego – żaden z wątków książki Miller nie kojarzy się z łagodnością i subtelnością. A jednak jej debiutancka powieść jest dla mnie historią triumfu delikatności nad przemocą, wybaczenia nad zemstą, zrozumienia nad ignorancją. Od książki Miller trudno się oderwać, a jej ostatnie rozdziały niejednego czytelnika doprowadzą do łez wzruszenia.

Julia Wolner, Lente

„Pieśń o Achillesie” Madeline Miller to powieść, w której autorka odkurza klasykę, ale robi to w tak czarujący sposób, że trudno się oderwać od dobrze znanej historii.

Sylwia Skorstad, Republika Kobiet

Miller wykazała się imponującą wiedzą na temat mitologii, przywołując zarówno całą galerię postaci, jak i odwołując się do skomplikowanej historii wojny trojańskiej, której zarzewia trzeba doszukiwać w sporze bogiń a nie ludzi. I właśnie na styku świata bogów i śmiertelników toczy się akcja powieści, w której miłość splata się z nienawiścią a duma z pokorą i w której to wyraźnie widać, że małostkowość – ludzi i bogów jest źródłem wszystkich nieszczęść. Jest więc Pieśń o Achillesie opowieścią o okrucieństwie niespełnionych ambicji, ale przede wszystkim piękną historią miłości i przywiązania, ponadczasową i uniwersalną – jak cała mitologia, z której garściami czerpała autorka.

Tomasz Radochoński, Nowalijki

Madeline Miller powraca z kolejnym przepięknym retellingiem znanej nam doskonale historii. Autorka „Kirke” tym razem bierze na warsztat mit o Achillesie, narratorem czyniąc jednak nie herosa, lecz jego najwierniejszego przyjaciela i kochanka Patroklosa. „Pieśń o Achillesie” jest zachwycającą, poetycką pochwałą miłości w każdej formie i postaci, pokazującą nam zupełnie inny wymiar znanego eposu. To również idealny przykład świetnie poprowadzonego retellingu, wnoszącego powiew świeżości i oddającego piękny hołd oryginałowi.

Małgorzata Tomaszek, Dla Lejdis

„Pieśń Achillesa” napisano niezwykle poetyckim językiem. Z pewnością odbiór książki to spora zasługa tłumaczki Urszuli Szczepańskiej-Bukowskiej. Miller bardzo plastycznie opisuje smutek i upokorzenie Deidamei, samotność Bryzeidy, czy dramat Ifigenii. Historia pęcznieje od emocji, a czytelnik niemal czuje mdły zapach krwi, potu i udręki. Wokół głównego wątku tytułowego bohatera dostajemy wielkie tragedie zwykłych ludzi, których problemy czasami są zbliżone do tych boskich. Mamy znaną z „Iliady” treść, ale formę pogłębioną o emocje i wrażliwość autorki, która uczłowiecza nieśmiertelnych. Do tego stopnia, że chociaż wiemy, czego oczekiwać, do końca liczymy na pozytywne zakończenie, przeżywamy krzywdy i rozterki bohaterów, a wzruszenie ściska za gardło. Książka ukazała się w wydawnictwie Albatros, w jego niezwykle eleganckiej Serii butikowej, a lira na okładce przepięknie współgra z ostatnimi słowami Patroklosa.

Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka

Madeline Miller połączyła swoją wiedzę i wyobraźnię, aby pokazać historię znaną z najsłynniejszej epopei na świecie w zupełnie nowy sposób. Powieść świeża, emocjonalna i pełna namiętności.

„The Independent”

Pięknie napisana – z wrażliwością i znawstwem.

„Metro”

Miller przywraca mrocznymi mitologicznym postaciom życie i czyni je na powrót ludźmi. A przy okazji bez ostentacji zajmuje głos w dyskusji na temat związków homoseksualnych. Zobaczcie, jak można pisać o mitologii w nowoczesny sposób.

„Time Magazine”

Pieśń o Achillesie jest subtelną historią miłosną. (…) Miller pogłębia i wzbogaca opowieść znaną ludzkości od 3000 lat.

„Washington Post”

Urzekająca opowieść na nowo ukazująca „Iliadę” i patrząca na historię wojny trojańskiej z nowego punktu widzenia. To książka nie do odłożenia.

Donna Tartt, autorka "Szczygła"

Hołd dla „Iliady”. Niezwykle klimatyczna opowieść ukazująca okrucieństwo wojny.

„Marie Claire”

Inne z tej serii