Burt Bacharach

Burt Bacharach (ur. 1928 r.), amerykański pianista i kompozytor, którego utwory znają setki milionów ludzi na całym świecie, twórca niezapomnianych przebojów, takich jak oscarowa piosenka Raindrops Keep Fallin' on My Head z filmu Butch Cassidy i Sundance Kid, czy I Say a Little Prayer. W latach pięćdziesiątych i na początku lat 60. XX wieku był akompaniatorem i kierownikiem zespołu Marleny Dietrich.

więcej

Anna Bailey

Anna Bailey - urodziła się w Bristolu w 1995 roku.
Marzyła o karierze dziennikarki, ale po studiach wyjechała do Kolorado, gdzie zatrudniła się w Starbucksie jako baristka.
W 2018 roku wróciła do Wielkiej Brytanii i napisała powieść zainspirowaną życiem w małym amerykańskim miasteczku, a także serialami Miasteczko Twin Peaks i Detektyw.
Przedsionek piekła natychmiast po premierze trafił na listę bestsellerów „Sunday Timesa” i otrzymał wyróżnienia dla książki miesiąca między innymi od „Guardiana”, „Observera” i „Grazii”.

więcej

David Baldacci

David Baldacci (ur. 1960 r.), amerykański pisarz, z wyksztalcenia prawnik. Sławę przyniósł mu debiutancki thriller Władza absolutna, sprzedany w ponad dwumilionowym nakładzie i sfilmowany przez Clinta Eastwooda. Autor 36 powieści, które regularnie goszczą na amerykańskich i europejskich listach bestsellerów; a do ich lektury przyznają się nawet prezydenci USA. Książki Baldacciego, wydawane w 80 krajach w ponad 45 różnych językach, sprzedały się jak dotąd w łącznym nakładzie ponad 110 milionów egzemplarzy. Urodzony i wychowany w Wirginii, skończył politologię na Virginia Commonwealth University oraz prawo w University of Virginia School of Law, po czym podjął praktykę prawniczą w Waszyngtonie.

więcej

Maya Banks

Maya Banks (ur. 1964 r.), amerykańska pisarka, autorka popularnych powieści z gatunku romansu współczesnego, romansu historycznego oraz erotyki. Większość jej książek ukazuje się w kilkunastu seriach literackich, m.in. Colter's Legacy, Sweet, Kelly Series, McCabe Trilogy, Unspoken, Surrender Trilogy i Amber Eyes. Na fali sukcesów trylogii Pięćdziesiąt twarzy Greya napisała trzy tomy bestsellerowego cyklu Bez tchu – Szaleństwo zmysłów, Gorączkę ciała i Pożar krwi. Banks mieszka w Teksasie z mężem, trójką dzieci oraz gromadką kotów i psem.

więcej

Brunonia Barry

Brunonia Barry (ur. 1961 r. w Salem w stanie Massachusetts) uczęszczała na zajęcia z kreatywnego pisania oraz studiowała literaturoznawstwo na University of New Hampshire. W Chicago prowadziła kampanie promocyjne trzech dużych teatrów. Potem przeniosła się do Kalifornii, gdzie przez blisko dziesięć lat pracowała jako scenarzystka. Obecnie mieszka w rodzinnym Salem, jest współwłaścicielką firmy Smart Games produkującej gry planszowe. Za swój debiut literacki, Wróżby z koronek, pisarka otrzymała aż dwa miliony dolarów.

więcej

Sebastian Barry

Sebastian Barry (ur. 1955 r.), wybitny irlandzki dramatopisarz, prozaik i poeta. Ukończył Trinity College w Dublinie ­– był tam stypendystą w latach 1995–96. Jako pisarz zadebiutował w 1982 roku powieścią Macker's Garden.  W 1988 roku Abbey Theater wystawił jego pierwszą sztukę Boss Grady's Boys. Dorobek literacki Barry'ego obejmuje czternaście sztuk teatralnych, dwa tomy poezji oraz osiem powieści, m.in Tajny dziennik, The Whereabouts of Eneas McNulty i A Long Long Way (nominacja do Nagrody Bookera).

więcej

Olivia Beirne

Olivia Beirne, dwudziestosześcioletnia pisarka, mieszkająca w Tulsy Hill w Londynie ze swoimi przyjaciółmi i ich myszą, a dorastała w Buckinghamshire.
W 2018 roku zadebiutowała świetnie przyjętą książką Lista, która zmieniła moje życie.
Jeśli akurat nie marzy o niebieskich migdałach, uczestnicząc w jakimś superważnym spotkaniu, albo nie podgląda ludzi w kawiarniach, to pewnie właśnie siedzi nad klawiaturą i  tworzy nowe romantyczne historie…
Bo pisanie książek, opowiadań i sztuk teatralnych to jej największa pasja.

więcej

Brit Bennett

Brit Bennett (ur. 1990 r.), amerykańska pisarka. Urodziła się i wychowała w Kalifornii Południowej. Ukończyła Uniwersytet Stanforda, a dyplom magistra sztuk pięknych w dziedzinie literatury pięknej uzyskała na Uniwersytecie Michigan, gdzie zdobyła Nagrodę Hopwooda w kategorii Krótka Forma Literacka. W 2014 roku zdobyła także Nagrodę Hurston/Wrighta dla ciemnoskórych pisarzy w wieku studenckim.

więcej

Benjamin Black

Benjamin Black (właść. John Banville, ur. 1945 r.), irlandzki pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Zdobywca Nagrody Bookera (2005 rok za powieść Morze), Nagrody Franza Kafki (2011 rok), i Nagrody Literackiej Irlandzkiego PEN-Clubu (2013 rok). Znany jest ze współpracy z reżyserem Neilem Jordanem m.in. przy oscarowym filmie Koniec romansu z Ralphem Fiennesem i Julianne Moore. Uważany za jednego z najbardziej przewrotnych i pomysłowych współczesnych pisarzy. Jego powieści cechują czarny humor i celne obserwacje.

więcej

Holly Black

Holly Black (właśc. Holly Riggenbach, ur. 1971 r.), amerykańska pisarka fantasy, najbardziej znana dzięki cyklowi powieści dla dzieci Kroniki Spiderwick, którą stworzyła wraz z pisarzem i ilustratorem Tonym DiTerlizzim. Odznaczona w 2013 roku nagrodą Newbery Honor za powieść Doll Bones. Urodziła się w West Long Branch w New Jersey. Pracowała jako redaktor w czasopismach medycznych, w tym w „The Journal of Pain”, jednocześnie kontynuując studia na Rutgers University. Jeśli nie powiodłoby się jej pisanie, chciała zostać bibliotekarką.

więcej