J.D. Salinger

Jerome David Salinger (ur. 1919 r. w Nowym Jorku, zm. 2010 r. w Cornish w stanie New Hampshire), jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej tajemniczych amerykańskich pisarzy. Jego spuścizna literacka jest stosunkowo niewielka, ale wywarł on znaczący wpływ na literaturę światową (do inspiracji jego prozą przyznają się m.in. takie sławy jak John Updike, Philip Roth i Haruki Murakami), a także na świadomość wielu pokoleń. Jego jedyna opublikowana za życia powieść, Buszujący w zbożu, stała się biblią buntowników, a obsesyjne unikanie rozgłosu i ukrywanie się przed światem podsycało fascynację nim jako człowiekiem.

więcej

C.J. Sansom

C.J. Sansom (ur. 1952 r.), współczesny brytyjski pisarz. Ukończył University of Birmingham, gdzie obronił pracę doktorską z historii. Do 2003 roku pracował jako adwokat, potem poświęcił się karierze literackiej. Napisał 8 powieści przełożonych na 20 języków – w tym Papierowe imperium i 6 kryminałów historycznych, których akcja toczy się w okresie rządów dynastii Tudorów, m.in. Komisarz, Alchemik, Rebelia i Księga Objawienia.

więcej

Erich Segal

Erich Segal (ur. 1937 r., zm. 2010 r.), współczesny amerykański pisarz, scenarzysta i naukowiec. Sławę literacką zdobył swoją pierwszą książką, Love Story, która ukazała się w 33 językach, a jej nakład przekroczył 20 milionów egzemplarzy; jej ekranizacja z Ali MacGraw i Ryanem O’Nealem należy do najgłośniejszych adaptacji w historii kina. Podobnym powodzeniem cieszyła się kontynuacja tej powieści, Historia Olivera. Kolejne książki Segala – Doktorzy, Akty wiary, Nagrody, Ostatni akord i Bez sentymentów – zdobyły liczne nagrody literackie i również stały się bestsellerami.

więcej

David Servan-Schreiber

David Servan-Schreiber (ur. 1961 r., zm. 2011 r.), neuropsychiatra, profesor psychiatrii klinicznej na University of Pittsburgh, wykładowca Akademii Medycznej w Lyonie. Współtworzył Centrum Medycyny Integracyjnej w Pittsburghu. Prowadził seminaria na uniwersytetach Stanford, Columbia, Cornell i Cambridge. W latach 1991–1999 organizował pomoc medyczną w Kurdystanie, Gwatemali, Indiach, Tadżykistanie i Kosowie. Był jednym z założycieli amerykańskiego oddziału organizacji Lekarze Bez Granic.

więcej

Diane Setterfield

Diane Setterfield (ur. 22 sierpnia 1964 r. w Englefield, Berkshire), pisarka brytyjska. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim. Jej praca doktorska dotyczyła struktur autobiograficznych we wczesnych powieściach André Gide’a. Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90. porzuciła środowisko akademickie, by skupić się na pisaniu.

Jej bestsellerowy debiut, Trzynasta opowieść (2006), został wydany w 38 krajach na całym świecie i sprzedany w ponad trzech milionach egzemplarzy. Książka przez trzy tygodnie okupowała szczyt listy bestsellerów New York Times’a. Otrzymała nominacje do nagród Waterstone's Newcomer of...

więcej

Ayesha Sherzai

Ayesha Sherzai, neurolog, dyrektor Programu Przeciwdziałania Chorobie Alzheimera na uniwersytecie w Loma Linda, gdzie prowadzi Program Przeciwdziałania Chorobom Neurologicznym. Ukończyła studia z medycyny zapobiegawczej i neurologii na uniwersytecie w Loma Linda. Studiowała również neurologię naczyniową i epidemiologię na Uniwersytecie Columbia.

więcej

Dean Sherzai

Dean Sherzai, dyrektor Programu Przeciwdziałania Chorobie Alzheimera na uniwersytecie w Loma Linda. Studiował neurologię na Uniwersytecie Medycznym Georgetown; odbywał praktyki w Narodowym Instytucie Zdrowia, gdzie zajmował się chorobami neurodegeneracyjnymi i demencją, oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Zdobył tytuł doktora z dziedziny zarządzania opieką zdrowotną na Uniwersytecie Andrewsa.

więcej

Charles J. Shields

CHARLES J. SHIELDS (ur. 1951 r.), autor wielu książek adresowanych do młodych czytelników: powieści, biografii i przewodników turystycznych. W 1997 roku porzucił pracę nauczyciela, by na pełen etat zająć się pisaniem. Rozgłos przyniosła mu bestsellerowa biografia Harper Lee, autorki powieści Zabić drozda. W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem listownie, by zapytać, czy ten zgodzi się na spisanie jego biografii. Pierwsza odpowiedź brzmiała „nie”. 

więcej

Jordi Sierra i Fabra

Jordi Sierra i Fabra (ur. 1947 r.), jeden z najbardziej cenionych i zarazem najpoczytniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich (10 milionów sprzedanych egzemplarzy we własnym kraju!), laureat 30 nagród literackich. Debiutował w 1975 roku. W dorobku ma kilkadziesiąt powieści (w tym pięć z byłym inspektorem policji Miquelem Mascarellem), biografie gwiazd muzyki rockowej oraz prawie 400 książek dla dzieci i młodzieży. Pisze po hiszpańsku i katalońsku; jego twórczość została przełożona na 25 języków.

więcej

Thomas Sjöberg

Thomas Sjöberg (ur. 1958 r.), szwedzki pisarz i dziennikarz. Karierę dziennikarską rozpoczął pod koniec lat 70. XX wieku. Przez kilka lat współpracował z redakcjami dzienników „Expressen”, „Aftonbladet”, „Sydsvenska Dagbladet” i „Dagens Nyheter”. W połowie lat 80., już jako dziennikarz niezależny, rozpoczął współpracę z popularnymi magazynami, m.in. „Nöjesguiden” i „Elle”. Zarówno jako dziennikarz prasowy, jak i jako autor biografii, Sjöberg specjalizuje się w pisaniu o znanych Szwedach, takich jak Berth Milton (biznesmen, właściciel prywatnego pornograficznego imperium medialnego), Pierre Schori (polityk i dyplomata, bliski współpracownik zamordowanego premiera Olofa Palmego), Sven-Göran Eriksson (trener piłkarski),

więcej