Alma Katsu

Alma Katsu (ur. 1959 r.), amerykańska pisarka łącząca w swojej twórczości elementy prozy obyczajowej, thrillera i fantasy. Urodzona na Alasce, wychowywała się w stanie Massachusetts i na tamtejszym Uniwersytecie Brandeisa (gdzie studiowała z Johnem Irvingiem) zdobyła licencjat z literatury. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Przez wiele lat pracowała w agencjach rządowych. Jej pierwsza książka Wieczni została uznana przez magazyn „Booklist” za najlepszy debiut literacki 2011 roku, a kolejna była nominowana do nagrody Goodreads Readers Choice.

więcej

Elia Kazan

Elia Kazan (ur. 1909 r., zm. 2003 r.), amerykański pisarz, reżyser i aktor. Zdobywca trzech Oscarów i czterech Złotych Globów. Urodził się w Konstantynopolu w greckiej rodzinie, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, kiedy miał cztery lata. Studiował w Yale. W 1947 roku założył słynne Actors Studio. Karierę reżyserską rozpoczął na Broadwayu. Sukces jego inscenizacji, m.in. Śmierci komiwojażera i Kotki na gorącym blaszanym dachu, otworzył mu drogę do filmu. W 1945 roku wyreżyserował swój debiutancki film fabularny, a trzy lata później otrzymał pierwszego Oscara – za Dżentelmeńską umowę.

więcej

Thomas Keneally

Thomas Keneally (ur. 7 października 1935 r.), najpopularniejszy żyjący pisarz australijski. Autor powieści historycznych opisujących stosunki między osadnikami z Europy a rdzennymi mieszkańcami Australii (Bring Larks and Heroes). Jako jeden z nielicznych pisarzy australijskich sięga w swoich książkach do historii Europy (Joanna d'Arc: Krwi czerwona, siostro różo, Gossip from the Forest - powieść, która opisuje traktaty rozbrojeniowe po I wojnie światowej, Season in Purgatory - książka o partyzantce Tito w Jugosławii).
Największą sławę Keneally'emu przyniosła uhonorowana Nagrodą Bookera powieść Lista Schindlera o losie Żydów w Krakowie.
Listę Schindlera w 1993 zekranizował Steven Spielberg, film zdobył aż 7 Oscarów.

więcej

Simon Kernick

Simon Kernick (ur. 1966 r.), jedna z największych gwiazd brytyjskiego thrillera. Debiutował w 2003 roku, ale dopiero opublikowana trzy lata później powieść Ścigany nadała rozpędu jego karierze. Nieodparcie kojarzące się z pisarstwem Lee Childa błyskawiczne tempo i gwałtowne zwroty akcji w połączeniu z doskonałym researchem sprawiły, że kolejne powieści Kernicka – m.in. Cel, Ostatnie 10 sekund, Zapłata i Oblężenie – trafiły na szczyty brytyjskich list bestsellerów.

więcej

Ken Kesey

Ken Kesey (ur. 1935 r., zm. 2001 r. w Kolorado), amerykański pisarz związany z beatnikami w latach 50. i hippisami w latach 60., wyrażający w swojej twórczości sprzeciw wobec społecznych i mentalnych form zniewolenia człowieka. Ukończył teatrologię na Oregon State University, a następnie studiował pisarstwo na Uniwersytecie Stanforda. Za namową przyjaciela wziął udział w rządowym programie badań nad środkami psychomimetycznymi, prowadzonym przez szpital psychiatryczny, w którym zatrudnił się jako sanitariusz.

więcej

Rachel Khoo

Rachel Khoo (ur. 1980 r.), angielka zafascynowana francuską sztuką kulinarną, założycielka i redaktor naczelna lifestylowego magazynu online „Khoollect”. Absolwentka słynnej akademii gotowania Le Cordon Bleu prowadząca w BBC Lifestyle programy z cyklu Kulinarne inspiracje Rachel Khoo, w których podróżuje po Francji, odwiedza restauracje, targowiska i producentów żywności. Zawsze zatrzymuje się u miejscowych restauratorów i czerpie od nich natchnienie do komponowania nowych potraw.

więcej

Stephen King

Stephen King (ur. 1947 r.), wybitny amerykański pisarz, nazywany Królem Horroru. W 2003 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą literacką National Book Award. Debiutował pod koniec lat 60., ale światową sławę przyniosła mu wydana w 1973 roku powieść Carrie. Kolejne utwory – powieści, zbiory opowiadań, komiksy, scenariusze filmowe i sztuki teatralne – opublikowano w setkach milionów egzemplarzy i przełożono na kilkadziesiąt języków. Są wśród nich tak znane książki, jak: Lśnienie, Sklepik z marzeniami, Christine, Zielona Mila, Desperacja, Komórka, Czarna bezgwiezdna noc, To, Cujo, Pan Mercedes i ośmiotomowy cykl fantasy Mroczna Wieża. Proza Kinga należy do najczęściej ekranizowanych, a wśród reżyserów, którzy podejmowali się tego zadania, znaleźli się Brian de Palma, Stanley Kubrick czy David Cronenberg.

więcej

Barbara Kingsolver

Barbara Kingsolver (ur. 1955 r.), amerykańska pisarka, poetka i eseistka, z wykształcenia biolog (studiowała na uniwersytetach DePauw i Arizona). Zdobywczyni wielu nagród literackich (m.in. The Orange Prize 2010, National Book Prize of South Africa), nominowana do Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Członkini zespołu Rock Bottom Remainders, który zakładała wspólnie z Amy Tan i Stephenem Kingiem. Autorka licznych esejów, opowiadań, wierszy oraz ośmiu powieści, m.in. Biblii jadowitego drzewa, Lata namiętności, Odysei i Lotu motyla.

więcej

Dorothy Koomson

Dorothy Koomson (ur. 1971 r.), brytyjska dziennikarka i pisarka. Współpracuje z gazetami i czasopismami kobiecymi, m.in.: „The Guardian”, „New Woman” i „Cosmopolitan”. Pierwszą powieść napisała w wieku trzynastu lat, a jako dorosła pisarka zadebiutowała w 2013 roku. Autorka trzynastu powieści, m.in. The Chocolate Run, Zaopiekuj się mną, Dobranoc, kochanie, Kobieta, którą kochał, The Rose Petal Beach i The Flavours of Love.

więcej

Dean Koontz

Dean Koontz (ur. 1945 r.), jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów amerykańskich, mogący się pochwalić imponującą liczbą 450 milionów sprzedanych egzemplarzy książek. Karierę literacką rozpoczął w wieku dwudziestu lat, startując w konkursie na opowiadanie zorganizowanym przez „Atlantic Monthly”. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel, jednocześnie sporo publikował, głównie science fiction i horrory. Należy do pisarzy niezwykle płodnych: jego dorobek to kilkadziesiąt powieści oraz liczne opowiadania wydane pod własnym nazwiskiem i paroma pseudonimami.

więcej