Thomas Raab

Thomas Raab (ur. 1970 r.), austriacki pisarz, scenarzysta i muzyk. Po ukończeniu studiów pracował w Wiedniu jako nauczyciel, jednocześnie komponując i nagrywając płyty. W 2007 roku ukazał się jego pierwszy kryminał rozpoczynający cykl siedmiu powieści z restauratorem Willibaldem Adrianem Metzgerem. W Austrii i Niemczech książka przyniosła autorowi ogromną popularność, a z każdą kolejną zyskiwał coraz większy rozgłos, i to nie tylko w krajach niemieckojęzycznych.

więcej

Ian Rankin

Ian Rankin (ur. 1960 r.), współczesny szkocki pisarz, absolwent uniwersytetu w Edynburgu. Po ukończeniu studiów imał się różnych zajęć. Pracował przy zbiorach winogron, był poborcą podatkowym, świniopasem, dziennikarzem i muzykiem punkowym. Wydana w 1987 roku pierwsza powieść kryminalna z inspektorem Rebusem – Supełki i krzyżyki – przyniosła mu niesłabnącą do dziś sławę. Kolejne książki – m.in. Zaułek szkieletów, Memento mori, Pożegnalny blues, Sprawy wewnętrzne i Stojąc w cudzym grobie – trafiły na najwyższe pozycje list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

więcej

Matthew Reilly

Matthew Reilly (ur. 1974 r.), australijski pisarz, autor 12 powieści, które przetłumaczono już na 20 języków. Pierwszą książkę – thriller science fiction Contest – wydał własnym sumptem. Jego druga powieść, Stacja lodowa – szybko zdobyła ogromne powodzenie w Australii, trafiła też na listy bestsellerów w USA i krajach europejskich, a wytwórnia Paramount kupiła prawa do jej ekranizacji. Kolejne tytuły pisarza – m.in. Świątynia, Siedem cudów starożytności, Sześć świętych kamieni, Pięciu największych wojowników i Smocza Wyspa, odniosły nie mniejszy sukces komercyjny.

więcej

Hilary Reyl

Hilary Reyl, amerykańska pisarka, autorka dwóch powieści – Lekcji francuskiego oraz Kids Like Us. Spędziła kilka lat we Francji, gdzie studiowała i pracowała. Doktorat z literatury francuskiej obroniła na Uniwersytecie Nowojorskim. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i trzema córkami.

więcej

Allie Reynolds

Allie Reynolds - Brytyjska snowboardzistka i pisarka.
Przez pięć sezonów brała udział w zawodach we Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie. Później wymieniła snowboard na deskę surfingową i wyjechała na Gold Coast w Australii, gdzie uczyła cudzoziemców języka angielskiego.
Jej opowiadania publikowane były w magazynach dla kobiet w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwecji i RPA.
Ma dwójkę dzieci oraz kota, który myśli, że jest psem.
Rozgrywka jest jej debiutancką powieścią.

więcej

Lucinda Riley

Lucinda Riley (ur. 1967 r., zm. 11 czerwca 2021r.), brytyjska pisarka pochodzenia irlandzkiego. Autorka prozy obyczajowej, uwielbiana przez czytelniczki na całym świecie za cykl Siedem Sióstr.
We wczesnej młodości próbowała swoich sił jako aktorka, grała zarówno na deskach teatru, jak i w filmach, pracowała też w telewizji. Pierwszą powieść napisała w wieku 24 lat. Akcję swoich książek osadzała w różnych zakątkach świata. Być może to jeden z powodów, dla których powieści Riley zyskały niezwykłą popularność na całym świecie, zostały przetłumaczone na 37 języków, a liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 40 milionów. Szczególny sukces odniosły części cyklu Siedem Sióstr (sprzedane w nakładzie 25 milionów egzemplarzy), który prawdopodobnie wkrótce zostanie zekranizowany.

więcej

Lisa Rogak

Lisa Rogak (ur. 1962 r.), autorka ponad dwudziestu pięciu książek, głównie biografii, i dziennikarka-freelancerka. Jej Życie i czasy Stephena Kinga były w 2010 roku nominowane do Edgar Allan Poe Award w kategorii Najlepsza Praca Krytyczna/Biografia. Lisa Rogak mieszka w New Hampshire, jest sąsiadką Dana Browna.

więcej

James Rollins

James Rollins (właśc. James Paul Czajkowski, ur. 1961 r.), amerykański pisarz o polskich korzeniach, z zawodu weterynarz, z zamiłowania płetwonurek i grotołaz. Absolwent Univeristy of Missouri, karierę literacką rozpoczął w 1999 roku powieścią o wyprawie do wnętrza Ziemi, Podziemny labirynt. Kolejne – m.in. Ekspedycja, Amazonia oraz książki z cyklu SIGMA FORCE zapoczątkowanego w 2004 r. Burzą piaskową – których akcja toczy się często w niedostępnych rejonach świata – dżunglach, głębinach oceanów, podziemnych grotach oraz na pustyniach i lodowcach – odniosły międzynarodowe sukcesy. Obecnie trwają prace nad ekranizacją Mapy Trzech Mędrców.

więcej

Karen Rose

Karen Rose (ur. 1964 r.), amerykańska powieściopisarka. Laureatka nagrody RITA, przyznawanej najlepszym romansom kryminalnym. Ukończyła inżynierię chemiczną na uniwersytecie w Maryland i przez lata pracowała w zawodzie, ale jej pasja pisarska była silniejsza niż kariera chemika. Debiutowała w 2003 roku, a Należysz do mnie to jej dwunasta powieść. Jej książki przetłumaczono na 21 języków. Mieszka na Florydzie z mężem, dwiema córkami, psami i kotem.

więcej

Anders Roslund

Anders Roslund (ur. 1961 r.) i Börge Hellström (ur. 1957 r., zm. 2017 r.), dwóch szwedzkich autorów, którzy zasłynęli serią powieści kryminalnych odznaczających się wyjątkowym realizmem opisywanych zdarzeń. Roslund to znany dziennikarz i reporter specjalizujący się w tematyce społecznej i kryminalnej, szef redakcji informacyjnej telewizji publicznej. Hellström był jednym z założycieli organizacji na rzecz zapobiegania przestępczości, a także moderatorem debat o szwedzkim systemie penitencjarnym.

więcej