Alex Haley

Alex Haley (właśc. Alexander Murray Palmer Haley, ur. 11 sierpnia 1921 w Ithace, zm. 10 lutego 1992 w Seattle), amerykański dziennikarz, scenarzysta i pisarz.
Pochodził z rodziny nauczycielskiej, więc w wieku szesnastu lat rozpoczął naukę w Elizabeth City Teachers College. Porzucił jednak naukę, by zaciągnąć się do straży przybrzeżnej, i to tam zaczęła się jego przygoda z dziennikarstwem. Po rozstaniu z wojskiem pracował dla „Reader's Digest” i dla „Playboya”, gdzie jego pierwszym rozmówcą był muzyk jazzowy Miles Davies.
Pierwszą książką Alexa Haleya była biografia Malcolma X, radykalnego działacza afroamerykańskiego. Jako pisarz zasłynął jednak jako autor opartej na biografii swojej rodziny sagi „Korzenie”, nad którą pracował przez dwanaście lat. Książka była...

więcej

Tom Harper

Tom Harper (właśc. Edwin Thomas, ur. 1977 r.), brytyjski autor powieści historycznych i sensacyjnych. Urodził się we Frankfurcie, wychowywał m.in. w Belgii i USA. Studiował historię na Oksfordzie, tam też działał w grupie teatralnej. Pod własnym nazwiskiem Edwin Thomas wydał trylogię o wojnach napoleońskich. Pod pseudonimem Tom Harper napisał trzy powieści o pierwszych wyprawach krzyżowych – Mozaika cieni, Rycerze krzyża i Siege of Heaven – oraz pięć thrillerów, m.in. Zagadka katakumb i The Orpheus Desent.

więcej

Thomas Harris

Thomas Harris (ur. 1940 r.), współczesny amerykański pisarz, scenarzysta i dziennikarz, twórca postaci literackiej Hannibala Lectera, kanibala i seryjnego mordercy. Swój warsztat zawodowy doskonalił najpierw jako reporter kryminalny w prowincjonalnym dzienniku w Teksasie, a później jako pracownik nowojorskiej agencji prasowej Associated Press. Dorobek literacki Harrisa obejmuje pięć powieści kryminalnych powstałych w latach 1975–2006 – Czarna niedziela, Czerwony smok, Milczenie owiec, Hannibal i Hannibal. Początek – które weszły już do kanonu tego gatunku. Wszystkie zostały zekranizowane.

więcej

Robert Harris

Robert Harris (ur. 1957 r.), brytyjski pisarz, dziennikarz i komentator polityczny, wyróżniony tytułem Felietonisty Roku. Absolwent wydziału literatury angielskiej Uniwersytetu w Cambridge. Pracował jako reporter telewizji BBC, dziennikarz prasowy i komentator polityczny w brytyjskich dziennikach „The Observer”, „Sunday Times” i „The Daily Telegraph”.

Harris jest autorem kilku światowych bestsellerów, napisanych w konwencji thrillera powieści nawiązujących do wydarzeń z historii starożytnego Rzymu (Pompeje, Cycero, Spisek i Dyktator), drugiej wojny światowej oraz współczesnej polityki. Cztery z nich (Vaterland, Enigma, Archangielsk i Autor widmo) zostały zekranizowane, m.in. przez Romana Polańskiego.

więcej

Stephen Hawking

Stephen Hawking (ur. 1942 r., zm. 2018 r.), brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyk. W latach 1979–2009 profesor matematyki w katedrze Lucasa na Uniwersytecie Cambridge, dyrektor Centrum Kosmologii Teoretycznej na tejże uczelni. Honorowy członek Royal Society of Arts. Autor licznych prac naukowych z dziedziny kosmologii i grawitacji kwantowej, głównie dotyczących fizyki czarnych dziur, oraz kilku książek popularnonaukowych, m.in. Krótkiej historii czasu, Wszechświata w łupince orzecha i Wielkiego projektu.

więcej

Donna Hay

Donna Hay (ur. 1971 r.), dziennikarka, autorka książek kucharskich, australijska ikona sztuki kulinarnej. Jej wielokrotnie nagradzane książki sprzedały się na całym świecie w ponad 4 milionach egzemplarzy. Donna Hay pokazuje nowoczesne zastosowanie tradycyjnych domowych receptur i udowadnia, że przygotowywanie posiłków może relaksować i sprawia przyjemność. W swoich książkach i programach telewizyjnych wyznacza wzorce i inspiruje nowe pokolenia kucharzy, a jej potrawy smakują równie dobrze, jak wyglądają!

więcej

Sophie Haydock

Sophie Haydock literackie pióro szlifowała jako współpracowniczka „Sunday Times Magazine”, „Tatlera” i programu trzeciego BBC, a także pisząc teksty m.in. dla „Financial Times”, „Guardiana” oraz organizacji związanych ze sztuką, takich jak Arts Council, Royal Academy i Sotheby’s.
Przeprowadziła wiele wywiadów z czołowymi współczesnymi pisarkami, jak Sally Rooney, Hilary Mantel, Amy Tan i Bernardine Evaristo.
Za Cztery muzy, swój powieściowy debiut, otrzymała Impress Prize for New Writers.

Jej konto na Instagramie @egonschieleswomen, założone w hołdzie dla kobiet, które pozowały Egonowi Schielemu i w sposób oczywisty powiązane z książką, śledzi już ponad 115 000 obserwujących.

Sophie Haydock mieszka w Londynie.

więcej

Sarah Haywood

Sarah Haywood - brytyjska pisarka, z wykształcenia prawniczka. Po latach pracy w zawodzie zdecydowała się spełnić marzenia z dzieciństwa i zostać pisarką. Z wyróżnieniem ukończyła studia kreatywnego pisania i zadebiutowała świetnie przyjętą powieścią Kaktus.
Lubi czytać i wędrować po górach. Czas wolny spędza na rozwiązywaniu łamigłówek...
Mieszka w Liverpoolu z mężem, dwoma synami i dwoma rudymi kotami.
Obecnie pracuje nad drugą powieścią.

więcej

Joseph Heller

Joseph Heller (ur. 1923 r., zm. 1999 r.), jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. W trakcie II wojny światowej służył jako bombardier w 488. Dywizjonie stacjonującym na Korsyce; uczestniczył w misjach bojowych nad Francją i Włochami. Po zwolnieniu ze służby ukończył New York University; studiował literaturę amerykańską na Columbia University i angielską na Oxfordzie. W latach 50. pracował w działach reklamy czasopism „Time”, „Look” i „McCall’s”, publikował opowiadania.

więcej

Erica Heller

Erica Heller (ur. 1952 r.), córka Josepha Hellera, autora Paragrafu 22. Copywriterka, konsultantka kreatywna i pisarka. Publikowała w „The New York Observer” i w „The Huffington Post”. Mieszka w Nowym Jorku. Wspomnienia Eriki o sławnym ojcu Tu spał Yossarian. Kiedy Joseph Heller był ojcem, a życie – paragrafem 22 w 2011 roku wyróżniono Nagrodą Krytyków „New York Times Book Review”.

więcej