Marina Lewycka

Marina Lewycka (ur. 1946 r. w obozie dla uchodźców w niemieckiej Kilonii), pisarka brytyjska pochodzenia ukraińskiego. Dorastała w Wielkiej Brytanii i tam ukończyła studia. Obecnie wykłada na uniwersytecie w Sheffield. Debiutancka powieść Lewyckiej Zarys dziejów traktora po ukraińsku, wydana w 2005 roku, nie jest autobiografią, choć zawiera wiele wątków zbieżnych z losami pisarki (jej ojciec naprawdę napisał historię traktorów, tak jak czyni to ojciec bohaterki – Nadii).

więcej

Jeff Lindsay

Jeff Lindsay (właśc. Jeffry Freundlich, ur. 1952 r.), współczesny amerykański pisarz, znany przede wszystkim z cyklu powieści o Dexterze Morganie – analityku śladów krwi, a zarazem seryjnym zabójcy. Współautorką kilku wcześniejszych książek Lindsaya była jego żona, Hilary Hemingway, bratanica Ernesta Hemingwaya. Pierwsza powieść o Dexterze, Demony Dextera, została opublikowana w 2004 roku i posłużyła za kanwę scenariusza popularnego serialu telewizji Showtime, zatytułowanego Dexter.

więcej

Robert Ludlum

Robert Ludlum (ur. 1927 r., zm. 2001 r.), amerykański aktor, producent teatralny i pisarz. W latach 50. zagrał w ponad 200 filmach telewizyjnych, był też producentem około 300 przedstawień teatralnych. Jako pisarz zadebiutował późno – mając 41 lat – powieścią Dziedzictwo Scarlattich. Od tej książki zaczęła się oszałamiająca kariera literacka twórcy gatunku nazwanego „thrillerem spiskowym”. Za jego życia ukazały się 24 powieści, sprzedane w ponad 300 milionach egzemplarzy, wśród nich tak znane jak Tożsamość Bourne’a, Testament Matarese’a, Mozaika Parsifala i Protokół Sigmy.

więcej