Jordi Sierra i Fabra

Jordi Sierra i Fabra (ur. 1947 r.), jeden z najbardziej cenionych i zarazem najpoczytniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich (10 milionów sprzedanych egzemplarzy we własnym kraju!), laureat 30 nagród literackich. Debiutował w 1975 roku. W dorobku ma kilkadziesiąt powieści (w tym pięć z byłym inspektorem policji Miquelem Mascarellem), biografie gwiazd muzyki rockowej oraz prawie 400 książek dla dzieci i młodzieży. Pisze po hiszpańsku i katalońsku; jego twórczość została przełożona na 25 języków.

więcej

Thomas Sjöberg

Thomas Sjöberg (ur. 1958 r.), szwedzki pisarz i dziennikarz. Karierę dziennikarską rozpoczął pod koniec lat 70. XX wieku. Przez kilka lat współpracował z redakcjami dzienników „Expressen”, „Aftonbladet”, „Sydsvenska Dagbladet” i „Dagens Nyheter”. W połowie lat 80., już jako dziennikarz niezależny, rozpoczął współpracę z popularnymi magazynami, m.in. „Nöjesguiden” i „Elle”. Zarówno jako dziennikarz prasowy, jak i jako autor biografii, Sjöberg specjalizuje się w pisaniu o znanych Szwedach, takich jak Berth Milton (biznesmen, właściciel prywatnego pornograficznego imperium medialnego), Pierre Schori (polityk i dyplomata, bliski współpracownik zamordowanego premiera Olofa Palmego), Sven-Göran Eriksson (trener piłkarski),

więcej

Kenneth Slawensky

Kenneth Slawensky, twórca założonej w 2004 roku i rekomendowanej przez „New York Timesa” strony DeadCaulfields.com poświęconej życiu J.D. Salingera. Wyróżniony w 2012 roku Humanities Book Award. Jego teksty ukazują się w „Vanity Fair”, „Revue Feuilleton”, „The Huffington Post” i „New York Timesie”. Napisaną przez niego biografię J.D. Salingera, nad która pracował przez osiem lat, przetłumaczono na 15 języków i wydano w 20 krajach.

więcej

Robin Sloan

Robin Sloan (ur. 1972 r.) dorastał w okolicach Detroit, ma wykształcenie ekonomiczne, w czasie studiów współtworzył magazyn literacki „Oats”. Jest autorem dwóch powieści. Całodobowa księgarnia pana Penumbry, jego debiut literacki, została przetłumaczona na ponad 20 języków, a George Saunders określił ją „niezwykłym osiągnięciem literackim”. Sloan mieszka z żoną w Kalifornii.

więcej

Martin Cruz Smith

Martin Cruz Smith (ur. 1942 r.), amerykański powieściopisarz. Był już uznanym autorem powieści sensacyjnych (nominowanym do Edgar Allan Poe Award) z kilkunastoma tytułami w swoim dorobku, kiedy w 1981 roku ukazał się Park Gorkiego. Doskonale oddana atmosfera Rosji późnych lat ery Breżniewa, wiarygodny psychologicznie, budzący sympatię detektyw (młody oficer milicji Arkadij Renko) i wyśmienite recenzje krytyków podkreślających literackie walory książki uczyniły z niej najsłynniejszy thriller lat 80.

więcej

Michael Acton Smith

Michael Acton Smith (ur. 1974 r.) został w 2014 roku mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla kultury. Często wymieniany jest wśród najbardziej wpływowych osób w branży cyfrowej współczesnego świata. Założyciel firmy Mind Candy, która wykreowała Moshi Monsters, uwielbiane przez dzieci na całym świecie.

więcej

Tom Rob Smith

Tom Rob Smith (ur. 1979 r.), angielski pisarz i scenarzysta. Po ukończeniu Uniwersytetu Cambridge przez rok studiował we Włoszech, a następnie współpracował z BBC. Jego pierwsza powieść, Ofiara 44 (wydana także pod tytułem System), była nominowana do 17 nagród literackich, a 7 zdobyła, m.in. Fleming Steel Dagger za najlepszą powieść roku.

więcej

Wilbur Smith

Wilbur Smith (ur. 1933 r.), światowej sławy pisarz pochodzący z Afryki, piszący po angielsku. Debiutował w 1964 roku powieścią Gdy poluje lew. Była to pierwsza pozycja z jego najbardziej popularnej sagi historyczno-przygodowej opisującej dzieje rodziny Courtneyów, w której skład weszły m.in. Odgłos gromu, Płonący brzeg, Władza miecza, Monsun, Triumf słońca oraz Assegai. Pełny dorobek Smitha obejmuje 39 powieści.

więcej

Nicholas Sparks

Nicholas  Sparks (ur. 1965 r.), współczesny amerykański pisarz, którego książki o łącznym nakładzie przekraczającym 105 milionów egzemplarzy ukazały się w ponad 50 językach. Serca czytelników podbił w 1997 roku swoim debiutem – powieścią Pamiętnik. Kolejne – m.in. Noce w Rodanthe, Anioł Stróż, Ślub, Prawdziwy cud, I wciąż ją kocham, Wybór, Ostatnia piosenka, Szczęściarz, Bezpieczna przystań oraz Dla ciebie wszystko, Najdłuższa podróż – znajdowały się przez wiele miesięcy w czołówce światowych rankingów sprzedaży.

więcej

M.L. Stedman

M.L. Stedman urodziła się i wychowywała w Perth w Australii Zachodniej, ale od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie do 1997 roku pracowała jako prawniczka. Światło między oceanami to jej debiutancka powieść. Książka przyniosła jej światową sławę. W 2016 roku do kin trafiła ekranizacja tej powieści, w której w głównych bohaterów wcielili się Alicia Vikander oraz Michael Fassbender.

więcej