Peter May

Peter May (ur. 1951 r. w Glasgow), ceniony szkocki pisarz i scenarzysta. Zanim wydał swą pierwszą powieść The Reporter, utrzymywał się z dziennikarstwa, pisując dla dzienników „The Scotsman” i „Glasgow Evening Times”. W wieku dwudziestu jeden lat zdobył tytuł Szkockiego Dziennikarza Roku. W 1978 roku rozpoczął pracę w BBC. Jest autorem kilkuset scenariuszy seriali i widowisk telewizyjnych. Ten etap kariery zawodowej zakończył w 1996 roku i poświęcił się wyłącznie pisaniu książek. Jego dorobek literacki obejmuje ponad 20 powieści kryminalnych, za które otrzymał m.in. francuskie Prix Intramuros, Inter CE oraz przyznawaną przez czytelników Prix des Lecteurs.

więcej

Annalena McAfee

Annalena McAfee (ur. 1952 r.), dziennikarka z ponadtrzydziestoletnim stażem, autorka dwóch powieści dla dorosłych oraz książek dla dzieci. Prowadziła dział poświęcony literaturze i sztuce w dzienniku „Financial Times”; pisała recenzje teatralne dla „Evening Standard”. Założyła „Guardian Review” i przez sześć lat była tam redaktorką. Była jurorką prestiżowych nagród literackich, między innymi prestiżowej The Orange Prize. Prywatnie jest żoną brytyjskiego pisarza Iana McEwana, którego poznała w 1997 roku, kiedy przeprowadzała z nim wywiad.

więcej

Carson McCullers

Carson McCullers (ur. 1917 r., zm. 1967 r.), uznawana za autorkę, która przeniknęła tajemnicę ludzkiej egzystencji i spenetrowała najciemniejsze głębie samotności. Studiowała pisarstwo na uniwersytetach w Nowym Jorku, debiutowała fragmentami prozy autobiograficznej w czasopiśmie „Story”. W wieku dwudziestu lat poślubiła początkującego pisarza Reevesa McCullersa (rozeszli się, a potem ponownie wzięli ślub; w 1953 roku Reeves popełnił samobójstwo). Trzy lata później opublikowała swą najsłynniejszą powieść Serce to samotny myśliwy.

więcej

Ian McEwan

Ian McEwan (ur. 1948 r. w Aldershot w Anglii), jeden z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich pisarzy i laureat wielu nagród literackich. Jego dorobek obejmuje scenariusze filmowe, zbiory opowiadań i powieści tłumaczone na kilkanaście języków. W Polsce ukazały się m.in. opowiadania zebrane w tomie Pierwsza miłość, ostatnie posługi oraz powieści: Dziecko w czasie, Niewinni, Amsterdam, Pokuta, Sobota, Na plaży Chesil, Słodka przynęta i W imię dziecka. Był wielokrotnie nominowany do Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej, i otrzymał ją za Amsterdam. Inna książka – Dziecko w czasie – zdobyła Whitbread Prize i Prix Femina Etranger.

więcej

Jamie McGuire

Jamie McGuire (ur. 1978 r. w Tulsie w Oklahomie), studiowała w Northern Oklahoma College, na University of Central Oklahoma oraz w Autry Tehnology Center. Jest autorką siedmiu powieści. Drogę do sukcesu utorowała jej Piękna katastrofa, która ukazała się drukiem w 2012 roku, trafiła na listy bestsellerów, a opcję na prawa do ekranizacji tej powieści nabyło Warner Bros.

więcej

Madeline Miller

Madeline Miller (ur. 1978 r.), pisarka amerykańska. Urodzona w Bostonie, dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie chicagowskim i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w stanie Pennsylvania z mężem i dwójką dzieci.

więcej

Billy Mills

Billy Mills (właśc. William Mervin „Billy” Mills, ur. 1938 r.), amerykański lekkoatleta długodystansowiec, mistrz olimpijski. Indianin ze szczepu Dakotów. Jako drugi Indianin w historii (po Jimie Thorpe) został mistrzem olimpijskim. Jego zwycięstwo jest uznawane za jedną z największych sensacji w historii igrzysk olimpijskich.

więcej

Anchee Min

Anchee Min (ur. 1957 r. w Szanghaju) w 1984 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie dziesięć lat później ukazała się jej oparta na wątkach autobiograficznych debiutancka książka, Czerwona Azalia, pokazująca życie w Chinach w okresie rewolucji kulturalnej. Stała się ona wydarzeniem literackim w Ameryce i Europie, a kolejne powieści Anchee Min – Madame Mao, Dziki Imbir, Cesarzowa Orchidea, Ostatnia cesarzowa, Perła Chin i Kwiat, który nie rozkwitnie – ugruntowały pozycję tej autorki na rynku wydawniczym.

więcej

Margaret Mitchell

Margaret Mitchell (ur. 1900 r., zm. 1949 r.), amerykańska pisarka, autorka legendarnej, wyróżnionej Nagrodą Pulitzera w 1937 roku powieści Przeminęło z wiatrem. W latach 1922–26 była dziennikarką „Atlanta Journal”. Rozpoczęta w 1926 roku praca nad książką, która przeszła do historii literatury jako najpopularniejsza amerykańska powieść XX wieku, zajęła Mitchell dziesięć lat. Powieść ukazała się 30 czerwca 1936 roku. Sukces książki stał się również udziałem nakręconego na jej podstawie filmu z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em – obejrzało go ponad 300 milionów widzów.

więcej

Leonard Mlodinow

Leonard Mlodinow (ur. 1954 r.), amerykański fizyk polsko-żydowskiego pochodzenia zatrudniony w California Institute of Technology. Specjalizuje się w mechanice kwantowej. Autor książek popularnonaukowych, m.in., Matematyki niepewności, Feynman’s Rainbow i (wspólnie ze Stephenem Hawkingiem) Wielkiego projektu, a także scenariuszy do seriali telewizyjnych Star Trek: Następne pokolenie i MacGyver.

więcej