Lincoln Child

Lincoln Child (ur. 1957 r. w Westport w stanie Connecticut), amerykański pisarz, autor i współautor powieści sensacyjnych, technothrillerów i horrorów. Po ukończeniu studiów pracował w wydawnictwie St. Martin’s Press jako redaktor, a od 1987 roku jako analityk w firmie ubezpieczeniowej MetLife. W 1988 roku nawiązał współpracę literacką z Douglasem Prestonem.  Jej owocem było kilkanaście powieści, m.in. przeniesiony na duży ekran Relikt i Kult. W 2002 roku ukazała się pierwsza samodzielna powieść Childa,

więcej

Lee Child

Lee Child (ur. 1954 r.), brytyjski pisarz, od 1998 roku mieszkający w Nowym Jorku. Autor jednej z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. W 2009 roku wybrany na prezesa stowarzyszenia Mystery Writers of America. Studiował prawo, potem pracował w teatrze i telewizji Granada. Zwolniony po osiemnastu latach w wyniku restrukturyzacji, zainwestował w karierę literacką. W 1997 roku ukazała się jego pierwsza powieść – Poziom śmierci. Książka zdobyła Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny i zapoczątkowała serię thrillerów ze wspólnym bohaterem, byłym żandarmem wojskowym Jackiem Reacherem,

więcej

Richard Chizmar

Richard Chizmar - współautor (ze Stephenem Kingiem) bestsellerowej krótkiej powieści Pudełko z guzikami Gwendy.
Jego ostatnie książki to zbiór opowiadań The Long Way Home i Widow’s Point, napisana wspólnie z synem, Billym Chizmarem, mrożąca krew w żyłach opowieść o nawiedzonej latarni morskiej, niedawno sfilmowana.
Jego krótkie utwory pojawiały się w licznych publikacjach, między innymi na łamach „Ellery Queen’s Mystery Magazine”.
Otrzymał dwie nagrody World Fantasy, cztery nagrody od International Horror Guild i jedną od Horror Writers Association Board of Trustees.
Utwory Chizmara przetłumaczono na ponad piętnaście języków, a on sam występował na licznych konferencjach jako instruktor pisania, gościnny prelegent, dyskutant i gość honorowy.

więcej

Tom Clancy

Tom Clancy (ur. 1947 r., zm. 2013 r. w Baltimore), jeden z najlepszych i najsławniejszych światowych twórców literatury sensacyjnej. Każda z jego powieści przez długie tygodnie zajmowała pierwsze miejsca na listach bestsellerów. W 1984 roku opublikował swoją pierwszą książkę pt. Polowanie na „Czerwony Październik”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Clancy jest twórcą postaci Jacka Ryana, historyka, analityka CIA, a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ten fikcyjny bohater występuje w najbardziej znanych książkach autora, takich jak: Czas patriotów, Polowanie na „Czerwony Październik”, Stan zagrożenia czy Suma wszystkich strachów. W filmowych adaptacjach powieści Clancy’ego w rolę Jacka Ryana wcielali się:

więcej

Cassandra Clare

Cassandra Clare (właśc. Judith A. Rumelt, ur. 1973 r.), pisarka urodzona w amerykańskiej rodzinie w Teheranie. Przez większość dzieciństwa podróżowała po świecie, odbyła nawet jedną wędrówkę przez Himalaje. Mieszkała we Francji, Anglii i Szwajcarii. Licealne lata spędziła w Los Angeles, tam napisała m.in. opowieść Piękna Cassandra, opartą na opowiadaniu Jane Austen. Po ukończeniu college'u mieszkała w Los Angeles i Nowym Jorku, gdzie pracowała w redakcjach czasopism rozrywkowych, a nawet w tabloidach.

więcej

John Cleese

John Cleese (ur. 1939 r.), aktor i scenarzysta obdarzony niezwykłym talentem komediowym, żywa legenda, która zachwyca widownię od lat 60. XX wieku. Czterokrotnie żonaty. Mieszka w Kalifornii. Karierę sceniczną rozpoczął podczas studiów prawniczych na Cambridge, gdzie poznał Grahama Chapmana, z którym wszedł w spółkę pisarską. Skecze dla radia BBC pisali już razem z Ericem Idlem, Michaelem Palinem i Terrym Jonesem. W 1964 roku występował na Broadwayu.

więcej

Sonya Cobb

Sonya Cobb, amerykańska pisarka. Przez dwadzieścia sześć lat pracowała jako copywriterka w marketingu. Po założeniu rodziny zdecydowała się poświęcić dłuższym formom – i tak powstała jej pierwsza powieść, W sieci pragnień, zaliczona przez „Booklist” do 10 najlepszych debiutów kryminalnych. Sonya Cobb mieszka w stanie Nowy Jork z dwójką dzieci i mężem, kuratorem w Metropolitan Museum of Art.

więcej

Harlan Coben

Harlan Coben (ur. 1962 r.), współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, Bez skrupułów, opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 roku od thrillera Nie mów nikomu, zekranizowanego w 2006 roku. Kolejne powieści, m.in. Na gorącym uczynku, Wszyscy mamy tajemnice, Zostań przy mnie, Schronienie, Kilka sekund od śmierci, Sześć lat później i Tęsknię za tobą, uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce.

więcej

Nicholas Coleridge

Nicholas Coleridge (ur. 1957 r.), pisarz i dziennikarz brytyjski. Wieloletni prezes m.in.: Condé Nast Britain, koncernu medialnego wydającego m.in. takie magazyny, jak „Vogue”, Tatler” czy „Vanity Fair”, a także dyrektorem Victoria and Albert Museum oraz The Prince of Wales' Campaign for Wool. Mąż pisarki Georgii Metcalfe. Mieszka wraz z żoną i czwórką dzieci w Londynie.

więcej

Jackie Collins

Jackie Collins (ur. 1937 r., zm. 2015 r.), jedna z najpoczytniejszych pisarek amerykańskich, autorka ponad 30 powieści, których akcja rozgrywa się w świecie ludzi bogatych i sławnych, siostra znanej aktorki Joan Collins.

więcej