Lincoln Child

Lincoln Child (ur. 1957 r. w Westport w stanie Connecticut), amerykański pisarz, autor i współautor powieści sensacyjnych, technothrillerów i horrorów. Po ukończeniu studiów pracował w wydawnictwie St. Martin’s Press jako redaktor, a od 1987 roku jako analityk w firmie ubezpieczeniowej MetLife. W 1988 roku nawiązał współpracę literacką z Douglasem Prestonem.  Jej owocem było kilkanaście powieści, m.in. przeniesiony na duży ekran Relikt i Kult. W 2002 roku ukazała się pierwsza samodzielna powieść Childa,

więcej

Tom Clancy

Tom Clancy (ur. 1947 r., zm. 2013 r. w Baltimore), jeden z najlepszych i najsławniejszych światowych twórców literatury sensacyjnej. Każda z jego powieści przez długie tygodnie zajmowała pierwsze miejsca na listach bestsellerów. W 1984 roku opublikował swoją pierwszą książkę pt. Polowanie na „Czerwony Październik”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Clancy jest twórcą postaci Jacka Ryana, historyka, analityka CIA, a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ten fikcyjny bohater występuje w najbardziej znanych książkach autora, takich jak: Czas patriotów, Polowanie na „Czerwony Październik”, Stan zagrożenia czy Suma wszystkich strachów. W filmowych adaptacjach powieści Clancy’ego w rolę Jacka Ryana wcielali się:

więcej

Cassandra Clare

Cassandra Clare (właśc. Judith A. Rumelt, ur. 1973 r.), pisarka urodzona w amerykańskiej rodzinie w Teheranie. Przez większość dzieciństwa podróżowała po świecie, odbyła nawet jedną wędrówkę przez Himalaje. Mieszkała we Francji, Anglii i Szwajcarii. Licealne lata spędziła w Los Angeles, tam napisała m.in. opowieść Piękna Cassandra, opartą na opowiadaniu Jane Austen. Po ukończeniu college'u mieszkała w Los Angeles i Nowym Jorku, gdzie pracowała w redakcjach czasopism rozrywkowych, a nawet w tabloidach.

więcej

John Cleese

John Cleese (ur. 1939 r.), aktor i scenarzysta obdarzony niezwykłym talentem komediowym, żywa legenda, która zachwyca widownię od lat 60. XX wieku. Czterokrotnie żonaty. Mieszka w Kalifornii. Karierę sceniczną rozpoczął podczas studiów prawniczych na Cambridge, gdzie poznał Grahama Chapmana, z którym wszedł w spółkę pisarską. Skecze dla radia BBC pisali już razem z Ericem Idlem, Michaelem Palinem i Terrym Jonesem. W 1964 roku występował na Broadwayu.

więcej

Sonya Cobb

Sonya Cobb, amerykańska pisarka. Przez dwadzieścia sześć lat pracowała jako copywriterka w marketingu. Po założeniu rodziny zdecydowała się poświęcić dłuższym formom – i tak powstała jej pierwsza powieść, W sieci pragnień, zaliczona przez „Booklist” do 10 najlepszych debiutów kryminalnych. Sonya Cobb mieszka w stanie Nowy Jork z dwójką dzieci i mężem, kuratorem w Metropolitan Museum of Art.

więcej

Harlan Coben

Harlan Coben (ur. 1962 r.), współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, Bez skrupułów, opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 roku od thrillera Nie mów nikomu, zekranizowanego w 2006 roku. Kolejne powieści, m.in. Na gorącym uczynku, Wszyscy mamy tajemnice, Zostań przy mnie, Schronienie, Kilka sekund od śmierci, Sześć lat później i Tęsknię za tobą, uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce.

więcej

Nicholas Coleridge

Nicholas Coleridge (ur. 1957 r.), pisarz i dziennikarz brytyjski. Wieloletni prezes m.in.: Condé Nast Britain, koncernu medialnego wydającego m.in. takie magazyny, jak „Vogue”, Tatler” czy „Vanity Fair”, a także dyrektorem Victoria and Albert Museum oraz The Prince of Wales' Campaign for Wool. Mąż pisarki Georgii Metcalfe. Mieszka wraz z żoną i czwórką dzieci w Londynie.

więcej

Jackie Collins

Jackie Collins (ur. 1937 r., zm. 2015 r.), jedna z najpoczytniejszych pisarek amerykańskich, autorka ponad 30 powieści, których akcja rozgrywa się w świecie ludzi bogatych i sławnych, siostra znanej aktorki Joan Collins.

więcej

Michael Connelly

Michael Connelly (ur. 1956 r.), czołowy amerykański autor powieści kryminalnych. Studiował dziennikarstwo na University of Florida, tam też uległ fascynacji prozą Raymonda Chandlera. Po studiach pracował jako reporter specjalizujący się w sprawach kryminalnych. W 1992 roku ukazała się jego pierwsza książka Czarne echo, która zdobyła prestiżową Edgar Allan Poe Award w kategorii Debiut. Connelly napisał ponad 20 powieści, m.in. Poeta, Krwawa profesja (sfilmowana przez Clinta Eastwooda),

więcej

Glenn Cooper

Glenn Cooper (ur. 1953 r.), amerykański pisarz i scenarzysta filmowy, z wykształcenia lekarz. Ukończył archeologię na Uniwersytecie Harvarda, następnie studia medyczne w Tufts Medical School. Przez kilka lat pracował jako internista. Poszukując nowych wyzwań, stworzył wraz z grupą młodych naukowców firmę Indevus Pharmaceuticals, produkującą leki wykorzystywane przy leczeniu raka i zaburzeń urologicznych. Kierował nią przez szesnaście lat. Wolne chwile poświęcał innej pasji – pisaniu scenariuszy, założył nawet własną firmę producencką.

więcej