Jerzy Kosiński

Jerzy Kosiński (ur. 14 czerwca 1933 r., zm. 3 maja 1991 r.), urodzony i wychowany w Polsce amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego. W latach 1950–1955 studiował nauki polityczne i historię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1957 roku wyemigrował do USA, gdzie ukończył Uniwersytet Columbia. Wykładał na uniwersytetach Yale, Princeton i Wesleyan. W 1973 roku został wybrany na prezesa amerykańskiego Pen Clubu; funkcję tę pełnił przez dwie kadencje.

więcej

Igor Kostin

Igor Kostin (ur. 1936 r., zm. 2015 r.), zdobywca 5 nagród World Press Photo, przez lata współpracował m.in. z „Time”, „Newsweekiem”, „Paris Match”, „Libération” i „Sternem”. Był fotoreporterem podczas wojen w Wietnamie i Afganistanie. Sławę przyniosło mu zdjęcie wykonane w Czarnobylu, krótko po wybuchu reaktora – jedyne z dwudziestu, które zachowało się na napromieniowanej kliszy.

więcej

Elena Kostioukovitch

Elena Kostiuokovitch (ur. 1958 r. w Kijowie), tłumaczka, eseistka, agentka literacka, promotorka kultury rosyjskiej na Zachodzie i włoskiej na Wschodzie. Laureatka licznych nagród translatorskich, zarówno rosyjskich, jak i zagranicznych. Urodziła się w rodzinie z literackimi tradycjami i od najmłodszych lat obracała się w kręgach pisarzy i artystów. Ukończyła studia filozoficzne na uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie i obroniła pracę doktorską na temat włoskiego baroku. W 1988 rozpoczęła współpracę jako redaktor i tłumacz z włoskim wydawnictwem Bompiani. Zaowocowała ona m.in. przekładami prozy Umberta Eco i wydanymi po włosku antologiami pisarzy rosyjskich. Od 1993 Elena publikuje własne opowiadania. W 2006 ukazały się jej Sekrety włoskiej kuchni, przewodnik kulinarny po dziewiętnastu regionach...

więcej

Malwina Kowszewicz

Malwina Kowszewicz-Pożak, polska powieściopisarka. Autorka Zakazanych gier, Nigdy dość i Bordeaux, piąta rano. Ukończyła marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, ale zajęła się dziennikarstwem. Pracowała w prestiżowych czasopismach kobiecych, współrealizowała reportaże telewizyjne, studiowała reżyserię filmową. Mieszka we Francji i w Polsce, dzięki czemu ma dystans do różnych kultur i do samej siebie.

więcej

Giles Kristian

Kristian Giles (ur. 1975 r. w Leicestershire w Wielkiej Brytanii), powieściopisarz, autor książek historycznych i przygodowych, model (w reklamach prasowych i telewizyjnych), piosenkarz, tekściarz i copywriter. Z pochodzenia Norweg. Autor dwóch serii powieści o wikingach oraz dwóch książek o Anglii z czasów Cromwella. Założona przez niego firma World Serpent Productions zajmuje się produkcją filmów krótkometrażowych.

więcej

Robert Kviby

Robert Kviby, szwedzki pisarz, z wykształcenia prawnik. Przez dziewięć lat pracował w rozgłośni radiowej MTG. Do napisania Skorumpowanych, nad którymi spędził ponad dwa lata, zainspirowały go prawdziwe wydarzenia – seria mordów na sztokholmskich prostytutkach – a pierwowzorem Annie Lander była jego przyjaciółka, dziennikarka.

więcej