Brit Bennett

Brit Bennett (ur. 1990 r.), amerykańska pisarka. Urodziła się i wychowała w Kalifornii Południowej. Ukończyła Uniwersytet Stanforda, a dyplom magistra sztuk pięknych w dziedzinie literatury pięknej uzyskała na Uniwersytecie Michigan, gdzie zdobyła Nagrodę Hopwooda w kategorii Krótka Forma Literacka. W 2014 roku zdobyła także Nagrodę Hurston/Wrighta dla ciemnoskórych pisarzy w wieku studenckim.

więcej

Benjamin Black

Benjamin Black (właść. John Banville, ur. 1945 r.), irlandzki pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Zdobywca Nagrody Bookera (2005 rok za powieść Morze), Nagrody Franza Kafki (2011 rok), i Nagrody Literackiej Irlandzkiego PEN-Clubu (2013 rok). Znany jest ze współpracy z reżyserem Neilem Jordanem m.in. przy oscarowym filmie Koniec romansu z Ralphem Fiennesem i Julianne Moore. Uważany za jednego z najbardziej przewrotnych i pomysłowych współczesnych pisarzy. Jego powieści cechują czarny humor i celne obserwacje.

więcej

Holly Black

Holly Black (właśc. Holly Riggenbach, ur. 1971 r.), amerykańska pisarka fantasy, najbardziej znana dzięki cyklowi powieści dla dzieci Kroniki Spiderwick, którą stworzyła wraz z pisarzem i ilustratorem Tonym DiTerlizzim. Odznaczona w 2013 roku nagrodą Newbery Honor za powieść Doll Bones. Urodziła się w West Long Branch w New Jersey. Pracowała jako redaktor w czasopismach medycznych, w tym w „The Journal of Pain”, jednocześnie kontynuując studia na Rutgers University. Jeśli nie powiodłoby się jej pisanie, chciała zostać bibliotekarką.

więcej

Yelena Black

Yelena Black uczyła się tańca klasycznego, ale swojego zainteresowania baletem nie przekuła w zawód. Ukończyła studia kreatywnego pisania na Uniwersytecie Columbia. Mieszka w Nowym Jorku i całkowicie poświęca się pracy literackiej. Taniec cieni to jej literacki debiut.

więcej

Jenny Blackhurst

Jenny Blackhurst, brytyjska pisarka, młoda gwiazda brytyjskiego thrillera. Dorastała w Shropshire, gdzie do dziś mieszka z mężem i dziećmi. Jej pierwsza powieść, How I Lost You, sprzedała się w nakładzie przeszło 270 tysięcy egzemplarzy, natomiast jej druga książka, Zanim pozwolę ci wejść, w nakładzie ponad 127 tysięcy. Blackhurst już jako dziecko spędzała godziny, czytając i rozmawiając o powieściach kryminalnych. Było więc oczywiste, że pisanie to zajęcie, któremu powinna się w przyszłości poświęcić.

więcej

Penelope Bloom

Penelope Bloom, pisarka amerykańska. Uznanie czytelników zapewniło jej miejsce na liście bestsellerów USA Today oraz w pierwszej dziesiątce najlepiej się sprzedających autorów Amazona. Kocha pisać o takich romansach, które sama chciałaby przeżyć.

więcej

Yoav Blum

Yoav Blum (ur. 1978 r.), bloger i pisarz izraelski. Autor bestsellerów książkowych i… oprogramowania komputerowego. Jego debiut literacki, „Kiedy przypadek się zakochał”, został przetłumaczony na ponad 10 języków. Mieszka z żona i córką w Izraelu. Kiedy nie pisze, zastanawia się, co będzie robił, gdy dorośnie.

więcej

Sam Bourne

Sam Bourne (właśc. Jonathan Freedland, ur. 1967 r.), pisarz i wielokrotnie nagradzany dziennikarz brytyjski, piszący m.in. dla „Guardiana”; twórca programu radiowego The Long View poświęconego historii najnowszej. Jako powieściopisarz porównywany jest z takimi mistrzami thrillerów szpiegowskich jak John le Carré czy Robert Harris. Wszystkie powieści, które ukazały się pod pseudonimem Sam Bourne – w tym Rachunek zemsty, Ostatni testament i Panteon – znalazły się w pierwszej piątce bestsellerów „Sunday Timesa”. Sam Bourne mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci w Londynie.

więcej

C.J. Box

C.J. Box (ur. 1958 r.), amerykański pisarz pochodzący z Wyoming. Debiutował z serią powieści ze wspólnym bohaterem, strażnikiem przyrody z Wyoming Joe Pickettem. Punktem zwrotnym w jego karierze pisarskiej okazała się publikacja thrillera Droga ucieczki – książki uznanej przez Mystery Writers of America za najlepszą powieść kryminalną 2008 roku i wyróżnionej prestiżową Edgar Allan Poe Award. C.J.Box jest laureatem kilku innych ważnych nagród, zdobył m.in. Anthony Award i Macavity Award, Gumshoe Award i nagrodę Barry – wszystkie w kategorii Najlepsza Pierwsza Powieść.

więcej

Roman Bratny

Roman Bratny (właśc. Roman Mularczyk, ur. 1921 r., zm. 2017 r.), prozaik, poeta, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Oficer Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień obozu jenieckiego. W czasie okupacji współpracował z pismem „Kuźnia” i redagował miesięcznik „Dźwigary”. Po zakończeniu wojny był redaktorem „Pokolenia”, „Nowej Kultury” i zastępcą redaktora naczelnego „Kultury”. W 1975 roku został kierownikiem literackim Teatru Powszechnego w Warszawie. Literacko debiutował w 1944 roku tomikiem poezji Pogarda.

więcej