R.J. Palacio

R.J. Palacio to amerykańska autorka mieszkająca wraz z mężem, dwoma synami i dwoma psami na nowojorskim Brooklynie. Jej debiutancka powieść Cudowny chłopak, odniosła międzynarodowy sukces – została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie „Choose Kind”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

więcej

Michael Palmer

Michael Palmer (ur. 1942 r., zm. 2013 r.), pisarz amerykański, z zawodu internista. Praktykował w szpitalach w Bostonie i Massachusetts, zajmował się leczeniem uzależnień. Pełnił funkcję wicedyrektora Massachusetts Medical Society. Autor thrillerów medycznych tłumaczonych na 35 języków i wydawanych w 40 krajach. Napisał 20 powieści i zbiór opowiadań. Najbardziej znane to: Krytyczna terapia, Szczepionka, Piąta fiolka, Pierwszy pacjent, Ostatni chirurg, Jedno uderzenie serca, Przysięga i Polityczne samobójstwo. Większość z nich trafiła na listy bestsellerów.

więcej

B.A. Paris

B.A. Paris (właśc. Bernadette MacDougall, ur. 1958 r.), brytyjska autorka od wielu lat mieszkająca we Francji. Pracowała w finansach; obecnie zajmuje się pisaniem, prowadzeniem szkoły językowej i wychowywaniem pięciu córek. Jej pierwsza powieść to Za zamkniętymi drzwiami, uznana za najlepszy debiut 2016 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy tej książki i przez wiele tygodni utrzymywała się ona na liście bestsellerów „New York Timesa”.

więcej

S.J. Parris

S.J. Parris (właśc. Stephanie Merritt, ur. 1974 r.), brytyjska publicystka, pisarka i krytyczka literacka. W 1996 roku ukończyła studia anglistyczne na Uniwersytecie Cambridge. Jeszcze w czasie studiów w Queens College profesjonalnie zajęła się recenzowaniem książek. Po uzyskaniu dyplomu w 1998 roku została zastępczynią redaktora naczelnego tygodnika „Observer”, gdzie pisała artykuły do wszystkich możliwych działów na wszystkie możliwe tematy. W 2005 roku zrezygnowała z pracy za biurkiem, by zostać pełnoetatową pisarką, wciąż jednak tworzyła teksty dla „Observera” i innych gazet, jak choćby „The Times”, „The Daily Telegraph”, „The Guardian”, „New Statesman”, „Red”, „Grazia”, „Marie Claire” czy „New Humanist”.

więcej

Tony Parsons

Tony Parsons (ur. 1953 r.), pisarz i felietonista „Daily Mirror”. Należy do najbardziej znanych brytyjskich dzien­nikarzy pokolenia punk rocka. Współpra­cował m.in. z „The Guardian”, „Elle”, „The Daily Telegraph”, „The Sunday Times”, „GQ” i „Marie Claire”. Przez sześć lat re­gularnie występował w programach te­lewizji BBC2, The Late Show i Newsnight Review, a także prowadził własne programy dokumentalne. W 1999 roku opublikował pierwszą, entuzjastycznie przyjętą powieść Mężczyzna i chłopiec, która w Wielkiej Brytanii otrzymała prestiżowy tytuł Książ­ki Roku 2000 i osiągnęła rekordową liczbę 2 milionów sprzedanych egzempla­rzy.

więcej

James Patterson

James Patterson (ur. 1947 r.), najbardziej kasowy współczesny pisarz, autor powieści sensacyjnych, zdobywca Edgar Allan Poe Award. Należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych autorów amerykańskich. Jego powieści najczęściej pojawiają się na światowych listach bestsellerów obok książek Dana Browna, Johna Grishama i Stephena Kinga. Ma w swoim dorobku około stu książek, które ukazały się w kliku cyklach wydawniczych, m.in. Alex Cross, Kobiecy Klub Zbrodni, Michael Bennett. Jest również współautorem powieści dla młodzieży, np. Gimnazjum. Najgorsze lata mojego życia, Czarownica czy Dar. Łączny nakład sprzedanych powieści Pattersona sięga 220 milionów egzemplarzy.

więcej

Allison Pearson

Allison Pearson (ur. 1960 r.), brytyjska dziennikarka i pisarka, autorka światowego bestsellera Nie wiem, jak ona to robi, na podstawie którego powstał film z Sarah Jessicą Parker. Zanim zaczęła pisać, studiowała literaturę brytyjską, uczyła w szkole i pracowała w agencji reklamowej. Pisała dla tak znanych gazet, jak: „Daily Mail”, „The Independent”, „The Daily Telegraph”, prowadziła także audycje radiowe w BBC i komentowała bieżące wydarzenia w programie telewizyjnym Late Review.

więcej

Valérie Perrin

Valérie Perrin urodziła się w 1967 roku w Remiremont, w Wogezach. Dorastała w Burgundii a w 1986 roku osiadła w Paryżu. Jest francuską fotografką i scenarzystką, współpracowniczką i od 2016 roku życiową partnerką reżysera Claude’a Leloucha.
Jej debiutancka, wydana w 2015 roku, powieść Zapomniana niedziela (The Forgotten Sunday) (2015) szybko trafiła na listę bestsellerów we Francji i zdobyła Booksellers Choice Award.
Drugą powieść Perrin, Życie Violette (Changer l'eau des fleurs), napisaną w języku angielskim, uhonorowano Maison de la Presse Prize oraz Paperback Readers Prize a także nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Księgarzy.
Książkę, której w samej Francji i Włoszech sprzedało się ponad 1,5 miliona egzemplarzy, przetłumaczono na ponad trzydzieści języków.
Magazyn „Figaro Littéraire” uznał...

więcej

Marisha Pessl

Marisha Pessl (ur. 1977 r.), amerykańska autorka, która od zawsze wiedziała, że chce pisać, zwłaszcza scenariusze. Ukończyła Northwestern University i Bernard College. Wydała trzy powieści: Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (opublikowana w 30 krajach, uznana przez „New York Timesa” za książkę roku), Nocny film oraz Neverworld Wake. Jako twórców, którzy ją zainspirowali, wymienia: Agathę Christie, Davida Lyncha, Georgię O’Keefe, Woody’ego Allena i Trumana Capote.

więcej

Tom Phillips

Tom Phillips, dziennikarz i pisarz brytyjski, redaktor internetowego serwisu Full Fact, cenionej brytyjskiej niezależnej organizacji zajmującej się sprawdzaniem faktów https://fullfact.org/ Wcześniej był dyrektorem wydawniczym brytyjskiej wersji serwisu BuzzFeed, gdzie dzielił swój czas między bardzo poważne relacjonowanie poważnych spraw... i robieniem zupełnie niepoważnych żartów.

Należał do grupy komediowej, pracował w telewizji i w Parlamencie, a nawet założył gazetę (fatalna porażka!). Studiował archeologię i antropologię, a także historię i filozofię nauki w Cambridge – i jest miło zaskoczony, że przy pisaniu tej książki skorzystał z wiedzy zdobytej na wszystkich tych kierunkach.

więcej